Kadın yoksulluğunu önlemede sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının faaliyetleri: Adapazarı örneği
The activities of social assistance and solidarity foundations in preventing women poverty: The case of Adapazarı
- Tez No: 673636
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yoksulluk, toplumun her kesiminde etkisini gösteren ve sosyal politikanın etkili bir biçimde uygulanması gereken bir sorundur. Yoksulluk farklı biçimlerde toplumda kendini göstermekte ve bireyleri etkilemektedir. Özellikle kadınlar diğer gruplara göre yoksulluktan daha fazla etkilenmektedir. Toplumsal cinsiyet rollerinin getirileri, eğitim fırsatlarına erişimde eşitsizlik, kayıt dışı istihdama katılım ve annelik dolayısıyla ebeveynlik rollerinin gerektirdiği sorumluluklar yoksulluk olgusunun kadınlar özelinde bir olgu olarak değerlendirilmesi sonucunu doğurmuştur Yoksulluk kavramının kadınları fazlaca etkilemesi kadın yoksulluğu kavramını meydana getirmiş ve beraberinde bu konuda uygulamalar yapılması gerekliliği doğmuştur. Bu hususta görevli kurumlardan biri olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, çeşitli yardım ve uygulamalarla kadın yoksulluğunu önlemeye yönelik çalışmalar yürütmektedir. Yalnızca ülkemizde değil, dünyanın her yerinde süregelen bir sorun olan kadın yoksulluğu ile mücadelede dünya genelinde de çeşitli uygulamalar yapılmaktadır. Bu çalışma, yoksulluk sorunu ile mücadelede Sakarya ili sınırlarında yaşayan ve buradaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardım alan kadınlar nezdinde yardımların ekonomik ve sosyal olarak değerlendirilerek, yardımların alıcılar açısından görünürlüğünün gösterilmesini amaçlamaktadır. Çalışma, kadın yoksulluğu kavramının yalnızca ekonomik tabanlı bir kavram olmadığını göstermekte ve kavramın çok boyutlu olduğunu ve ayrı boyutlarda değerlendirilmesi ve buna göre önlemler alınması gerektiğini gösterme noktasına önem arz etmektedir. Çalışmaya literatür taraması yapılarak başlanılmış ve nitel araştırma yapılarak sonuçlara ulaşılmaya çaba gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Poverty is a problem that affects every part of the society and that social policy should be implemented effectively. Poverty manifests itself in society in different ways and affects individuals. Especially women are more affected by poverty than other groups. The benefits of gender roles, inequality in access to educational opportunities, participation in informal employment and the responsibilities required by parenting roles due to motherhood have resulted in the evaluation of poverty as a phenomenon specific to women. The fact that the concept of poverty affects women too much has created the concept of women's poverty and the necessity of making applications on this issue has arisen. Social Assistance and Solidarity Foundations, which is one of the institutions in charge of this issue, carries out studies to prevent women's poverty with various aids and practices. Various practices are carried out around the world in the fight against women's poverty, which is an ongoing problem not only in our country but also all over the world. This study aims to show the visibility of aids in terms of recipients by evaluating the aid economically and socially for women living in the borders of Sakarya province and receiving aid from the Social Assistance and Solidarity Foundations in the fight against the poverty problem. The study shows that the concept of women's poverty is not only an economic-based concept, and it is important to show that the concept is multidimensional and should be evaluated in separate dimensions and measures should be taken accordingly. The study started with a literature review and an effort was made to reach the results by conducting qualitative research.