STEM eğitiminin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin girişimcilik becerileri üzerine etkisi
The effect of STEM education on the entrepreneurial skills of primary school fourth grade students
  1. Tez No: 673637
  2. Yazar: DİLARA AKYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Her geçen gün değişen ve gelişen dünyada bireylerden beklenen 21. yüzyıl becerilerini kazanmalarıdır. Bu becerilerden biri de girişimcilik (entrepreneurship) becerisidir. Girişimcilik eğitiminin okullarda nasıl uygulanacağı net olmamakla birlikte STEM (Science, Technology, Engineering ve Mathematics) eğitimi yardımıyla verilmesi önerilmektedir. İlkokul düzeyinde de öğrencilerin girişimcilik becerisinin geliştirilmesi amacıyla STEM eğitimi yaptırılmaktadır. Ancak bu eğitimin ilkokul öğrencilerinin girişimcilik becerilerini ne düzeyde artırdığının da araştırılması gerekir. Literatür incelendiğinde ilkokul öğrencilerinin girişimcilik becerilerinin ölçülmesine yönelik bir veri toplam aracının olmadığı görülmektedir. Bu kapsamda araştırmanın amaçlarından birisi ilkokul öğrencilerinin girişimcilik becerilerini ölçmek amacıyla bir veri toplama aracı geliştirmek, ikinci amacı ise STEM eğitiminin dördüncü sınıf öğrencilerinin girişimcilik becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın ölçek geliştirme kısmında ilk olarak ölçülmek istenen değişken tanımlanarak kuramsal yapısı detaylı olarak ortaya konulmuştur. Daha sonra madde havuzu oluşturulması, maddelerin uzmanlar tarafından gözden geçirilmesi, madde geçerliğinin sağlanması, ölçeğin pilot uygulamasının yapılması, maddelerin açımlayıcı faktör analizi ile değerlendirilmesi, ölçeğin son halinin verilmesi, asıl uygulamanın yapılması, maddelerin doğrulayıcı faktör analizi ile değerlendirilmesi aşamaları gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda Cronbach Alfa güvenirlik değeri 0,82 olan, toplam varyansın 56,26'sını açıklayan 39 maddeden ve 7 alt boyuttan (liderlik, yenilikçilik, başarı ihtiyacı, etkili iletişim, risk alma, öz denetim ve takım çalışması) oluşan“Dördüncü Sınıf Öğrencilerine Yönelik Girişimcilik Ölçeği”elde edilmiştir. Araştırmanın ikinci kısmında STEM eğitiminin dördüncü sınıf öğrencilerinin girişimcilik becerileri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla karma yöntem desenlerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu kolay ulaşılabilir yöntemle seçilmiş olup 2019-2020 eğitim-öğretim yılında, Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan bir devlet okulundaki 30 dördüncü sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma sürecinde nicel ve nitel veriler yakınsayan paralel desene uygun olacak şekilde ayrı ayrı toplanmış, bir arada yorumlanmıştır. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen“Dördüncü Sınıf Öğrencilerine Yönelik Girişimcilik Ölçeği”ön test ve son test olarak kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen“STEM Eğitimi ve Girişimcilik Becerisi Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”,“STEM Eğitimi ve Girişimcilik Becerisi Gözlem Formu”ve Mühendislik Tasarım Süreç Formu kullanılmıştır. Bu araştırmadaki uygulamalar fen bilimleri dersinde gerçekleştirilmiş ve dokuz hafta devam etmiştir. Bu süreçte öğrenciler“Teleskop Yapıyoruz, Besin Arabası, Faydalı ve Zararlı Besinlerden Ürün Yapıyoruz, Kimin Eli Kuvvetli? Magnet Treni”olmak üzere beş STEM etkinliği yapmışlardır. Nicel verilerin analizinde parametrik testlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world that changes and develops day by day, it is expected from individuals to acquire 21st century skills. One of these skills is entrepreneurship skill. Although it is not clear how entrepreneurship education will be implemented in schools, it is recommended to be given with the help of STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) education. In order to improve the entrepreneurship skills of the students at the primary school level, STEM education is carried out. However, it is also necessary to investigate to what extent this education increases the entrepreneurship skills of primary school students. When the literature is examined, it is seen that there is no data collection tool for measuring the entrepreneurship skills of primary school students. In this context, one of the aims of the study is to develop a data collection tool to measure the entrepreneurship skills of primary school students, and the second aim is to examine the effect of STEM education on fourth grade students' entrepreneurial skills. In the scale development part of the study, firstly, the variable to be measured was defined and its theoretical structure was revealed in detail. Then, the stages of creating an item pool, reviewing the items by experts, ensuring item validity, piloting the scale, evaluating the items with exploratory factor analysis, finalizing the scale, performing the main application, and evaluating the items with confirmatory factor analysis were carried out. At the end of the study, the“Entrepreneurship Scale for Fourth Grade Students”was obtained, with a Cronbach Alpha reliability value of 0.82, consisting of 39 items explaining 56.26 of the total variance and 7 sub-dimensions. In the second part of the study, in order to examine the effect of STEM education on the entrepreneurship skills of fourth grade students, a parallel pattern converging from mixed method designs was used. The study group was selected with an easily accessible method and consists of 30 fourth grade students in a state school in Çankaya district of Ankara province in the 2019-2020 academic year. In the research process, quantitative and qualitative data were collected separately in accordance with the convergent parallel pattern and interpreted together. In the research, the“Entrepreneurship Scale for Fourth Grade Students”developed by the researchers as a quantitative data collection tool was used as a pre-test and a post-test. As qualitative data collection tools,“STEM Education and Entrepreneurship Skills Semi-Structured Interview Form”,“STEM Education and Entrepreneurship Skills Observation Form”, researcher diary and Engineering Design Process Form were used. The applications in this study were carried out in the science course and continued for nine weeks. During this process, students performed five STEM activities (We Make Telescopes, Food Cart, We Make Products from Useful and Harmful Foods, Whose Hand is Strong? and Magnet Train). Parametric tests were used in the analysis of quantitative data.