Yoksullukla mücadelede vakıfların rolü ve Iğdır'da kadın yoksulluğu
The role of foundations in the fight against peverty and woman poverty in Iğdır
- Tez No: 883245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KÜNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yoksulluk tanımı ilk çağlardan günümüze kadar toplumların ihtiyaçları doğrultusunda değişimler geçirmiş olup, günümüzde; sosyal, ekonomik, sağlık sorunu gibi birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada yoksulluğa sebep olan etkenler ve çözümlerinin mümkün olabileceği ve özellikle ülkelerin gelişmesi ve kalkınmasındaki öneminden bahsedilmiştir. Yoksulluğun tarih içerisinde ki değişimini incelemek, yoksulluk sorununun toplumların gelişimi ve kalkınması için önemli bir olgu olduğunu vurgulamak amacı taşımaktadır. Ülkelerin gelişmesi ve kalkınması için bu sorunların çözümlenmesi toplumun refahı açısından önemlilik arz etmektedir. Özellikle bu mücadelede geçmişte olduğu gibi günümüzde de vakıfların rolü büyüktür. Bu araştırma 2020 yılında Iğdır Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı, Iğdır Sosyal Hizmetler Merkez Müdürlüğü, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğüne başvurmuş kadınlar arasında uygulanmıştır. Araştırmada anket formu kullanılmıştır. Anket sonuçları SPSS programına göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The definition of poverty has changed in line with the needs of societies from ancient times until today. It brings along many problems such as social, economic and unemployment problems. In this study, the factors that cause poverty and that their solutions are possible and their importance in the development and development of countries is mentioned. Examining the change of poverty in history aims to emphasize that the poverty problem is an important phenomenon for the development and development of societies. The resolution of these problems for the development and development of countries is important for the welfare of the society. Foundations play an important role in this struggle, as in the past. This research was applied among women who applied to Iğdır Social Solidarity and Solidarity foundation, Iğdır Social Services Central Directorate, Violence Prevention and Monitoring Center Directorate in 2020. Questionnaire form was used in the research. The survey results were evaluated according to the SPSS program.