Un fabrikalarında kullanılan birinci kırma valsi özelliklerinin, bazı öğütme parametrelerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 67364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1052
Özet
ÖZET DOKTORATEZİ UN FABRİKALARINDA KULLANILAN BİRİNCİ KIRMA VALSİ ÖZELLİKLERİNİN, BAZI ÖĞÜTME PARAMETRELERİNE ETKİLERİNİN DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ Yusuf YILMAZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Ahmet A VCI 1997, Sayfa : 97 Jüri : DoçJDr. Ahmet AVCI Prof.Dr.Tülay HARZADIN Prof.Dr Adem ELGÜN Değirmen makineleri endüstrisinde en önemli makine valsdir. Elde edilecek ekstraksiyonun miktarı ve kalitesi ile vals topu özellikleri arasında kuvvetli bir ilişki vardır.Bunlar top boyutları, yiv eğimleri, top montaj tipleri, kalem açıları, öğütme aralığı, çevrim oram ve diğer faktörlerdir. Bu çalışmada, Vals topu yiv özelliklerinin, bazı öğütme parametrelerine etkilerinin belirlenebilmesi için toplam 220 adet deney yapılmıştır. Birinci kırma valsi üzerinde yapılan deneylerde, kesici açının artması ile un miktarının artıp, irmik miktarının düştüğü tespit edilmiştir. Ayrıca çevredeki yiv sayısının artmasıyla un miktarının arttırmasına rağmen kalitede düşmeye sebep olduğu gözlenmiştir. Yiv eğiminin ise un miktarına önemli bir etkisinin olmadığı, özellikle yivlere gelen kesme kuvvetini etkileyip top ömrünün uzamasına yardımcı olacağı görülmüştür. Top montaj tiplerinden Sırt -sırta montaj şeklinde, kesme etkisinin minimum olması nedeniyle en yüksek un, en düşük irmik elde edilebileceği tespit edilmiştir. Ancak bu sonuçlara rağmen buğday özelliklerinin ve elde edilmek istenen un kalitesinin, seçim için oldukça önemli birer kriter olduğu unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis THE EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF THE FLUTED ROLL PROPERTIES ON THE MILLING PARAMETERS ON THE FIRST BREAK IN A FLOUR MILL Yusuf YILMAZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ahmet AVCI 1997, Page : 97 Jurry : Assos. Prof. Dr. Ahmet AVCI Prof.Dr.Tülay HARZADIN Prof.Dr.Adem ELGÜN Roller mills are the most important machines of the flour milling industry. The quality and the amount of the extraction is strongly depend on the characteristics of the roll flutes and the varieties of the wheat. Which are considered theoritically : dimensions, shape, inclination, operating position ( flute orientation) from“dull to dull”to“sharp to sharp”, flute angles, grinding gap differantial and the other factors. In this researh, 220 experiments was made to determine the effect of fluted roll parameters on the materials ground in roller mill characteristics. At the first break of roller mills, the increasing cutting angle of the flutes increases the amount of flour but decreases the amount of semolina.The corrugations are also important. Since, the increasing number of flutes in a cantimeter increases the amount of flour, but it has poor quality and with the higher ash contentThe spirality does not effect the amount of the extraction on break rolls. At the“dull to dull”operating position maximum flour and minimum semolina are obtained. Because,“dull to dull”operating gives the rolls grinding action while“sharp to sharp”position gives them cutting action. İİ