Tarihsel çevre koruması için ekonomik bir destek yönetimi
The Economic support method for the conservation of historical environment
  1. Tez No: 67365
  2. Yazar: RAHMİ ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KUNTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ABSTRAKT Doktora Tezi TARİHSEL ÇEVRE KORUMASI İÇİN EKONOMİK BİR DESTEK YÖNTEMİ Rahmi ERDEM Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Orhan KUNTAY 1997, Sayfa: 177 + xi Jüri: Prof. Dr. Orhan KUNTAY Prof. Dr. Gündüz ATALIK Prof. Dr. Nuran ZEREN GÜLERSOY Bu araştırmada; sürdürülebilir kalkınma ve koruma ilişkilerine değinilmiş, yanısıra koruma konusunda örnek olabilecek yabancı ülkelerdeki koruma politikaları ve uygulamaları incelenmiştir. Türkiye'de tarihsel çevre korumasında uygulanmakta olan yöntem, ekonomik politikalara ağırlık verilerek ortaya konulmuştur. Yapılan bu incelemeler çerçevesinde, tarihsel çevre korumasının ağırlıklı konularından“kentsel sit”tanımına giren mimari mirasın korunmasına ekonomik bir yaklaşımla;. korumaya halk katılımını arttırıcı etkisi yadsınamaz olan parasal destek politikalarında,. tarihi kentsel alanların bozulmasını hızlandırıcı etki yapan, planlama-uygulama sürecinde yaşanan ve zaman kaybına neden olan aksaklıklar ortaya konmuş; yabancı ülke deneyimlerinden de yararlanarak ülkemiz koşullarına uygun bir“ekonomik destek yöntemi”önerilmiş; Koruma Amaçlı İmar Planı yapılmış bir kentsel sit alanında yöntemin uygulanabilirliği test edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Koruma, tarihsel çevre, kentsel sit, koruma amaçlı imar planı, koruma uygulama bölgesi, örgütlenme, eşgüdüm, yerel yönetim, vakıf, ekonomik destek.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctorate Thesis THE ECONOMIC SUPPORT METHOD FOR THE CONSERVATION OF HISTORICAL ENVIRONMENT Rahmi ERDEM Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Architecture Supervisor: Prof. Dr. Orhan KUNTAY 1997, Pages: 177 + xi Jury: Prof. Dr. Orhan KUNTAY Prof. Dr. Gündüz ATALIK Prof. Dr. Nuran Zeren GÜLERSOY In this research, the relationships between the concepts“sustainable development”and“conservation”were examined together with conservation policies and succesfull practices of selected foreign countries. The methodology, being applied for historical site conservation in Türkiye, was put forward by emphasising economic policies. In the frame of these analyses, an economic approach to the conservation of the architectural heritage discribed as“Urban Conservation Area”which is one of the significant topics of the conservation of historical environment were suggested. The difficulties, experienced in the process of planning and development which can cause an accelerating effect on the deterioration of the historical conservation areas, were analized in relation with suggested financial policies which has considerable effect on user participation to conservation. At the end, the“economic support method”, hi congruance with our coutnry's special conditions, were suggested; and finally the applicability of suggested method was tested in an urban conservation area inwhich a Development Plan for Conservation was accepted. KEYWORDS: conservation, historical environment, urban conservation area, development plan for conservation, implementation area, institutionalization, local government, foundation, oconomic support.