Türkiye'de ve Fransa'da yerel-bölgesel gazetecilik
Local-regional journalism in Turkey and France
- Tez No: 673650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTÜRK YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Yerel-bölgesel basın; yöre halkının isteklerini, sorunlarını, beklentilerini gündemine taşıyarak yerel yönetimlerle halk arasında köprü görevi görmekte, gazeteciliğin temel işlevlerini yerine getirmesinin yanında yerel niteliği dolayısıyla da hitap ettiği yörenin gelişimine katkı sağlamakta ve o bölgenin kimliğinin inşasında büyük bir rol oynamaktadır. Ayrıca aynı yörede yaşayan insanlar arasında bir bağ oluşmasını sağlayarak onları demokratik katılıma teşvik etmekte, topluma demokrasi kültürünün yerleşmesi ve sağlıklı bir biçimde işlemesine yardımcı olmaktadır. Elindeki bu güce rağmen Türkiye'de yerel basının, yapısal özellikler açısından değerlendirildiğinde Avrupa'daki örneklere kıyasla zayıf kaldığı, temel işlevlerini dahi yerine getirmekte zorluk yaşadığı görülmektedir. Çalışmada, Türkiye'deki ve Fransa'daki yerel-bölgesel gazeteciliğin temel dinamiklerini, mevcut durumunu ve sorunlarını ortaya koyarak Fransa örneği üzerinden Türkiye'de yerel gazeteciliğin güçlenmesini sağlamak adına çözüm önerileri getirmek amaçlanmıştır. Türkiye'de ve Fransa'da yerel-bölgesel gazeteciliğin mevcut durumunu ve sorunlarını tespit etmek amacıyla çalışmada derinlemesine görüşme yönteminden faydalanılmıştır. Bu kapsamda Türkiye'den Dokuz Sütun, Fransa'dan Ouest France gazetesi örnekleme dâhil edilerek gazete yetkilileriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de yerel basını daha iyi anlayabilmek amacıyla ayrıca Gazete Damga, İstanbul Gazetesi ve Basın İlan Kurumu yetkilileriyle görüşülmüştür. Pandemi koşulları nedeniyle söz konusu görüşmeler Temmuz 2020 ila Ocak 2021 tarihleri arasında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The local and regional press acts as a bridge between local governments and the public by bringing the wishes, problems and expectations of the local people to the agenda, not only fulfills the basic functions of journalism, but also contributes to the development of the region it addresses due to its local character and plays a major role in the construction of the identity of that region. It also encourages democratic participation by establishing a partnership between people living in the same area; It helps the establishment of the culture of democracy in the society and its correct functioning. Despite this power it has, it is seen that the local-regional press in Turkey is quite weak when evaluated in terms of quantitative and qualitative characteristics, therefore it has difficulties in performing even its basic functions. In the study, to present a model proposal for Turkey through the example of France by revealing the basic dynamics, current situation and problems of local-regional press in Turkey and France; In this context, it is aimed to offer solutions in order to strengthen the local press in Turkey in the changing conditions of the age. In order to determine the current status of the local-press in Turkey and France, and in-depth interview method was used. In this context, the Dokuz Sütun from Turkey and the Ouest France newspaper from France were included in the sample, and semi-structured interviews were conducted with newspaper officials. In order to better understand the local press in Turkey, Damga, Istanbul Newspaper and Press Advertisement Institution officials were also met. The interviews were held between July 2020 and January 2021 due to pandemic.