Mikrokontrollörlü uzaktan kumanda cihazının tasarlanması
Design of remote controlled device by using microcontrolled
  1. Tez No: 67366
  2. Yazar: MURAT SELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NOVRUZ ALLAHVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MİKROKONTROLLÖRLÜ UZAKTAN KUMANDA CİHAZININ TASARLANMASI Murat SELEK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Novruz ALLAHVERDİ 1997, 73 Sayfa Jüri: Prof. Dr. Mehmet BA YRAK Doç. Dr. Novruz ALLAHVERDİ Yrd. Doç. Dr. Şaban ERGÛN Mikrokontrollörler, değişik endüstriyel alanlarda giderek artan hızla yaygın bir şekilde kullanılmaktadırlar. Buna bağlı olarak, çalışmamızda mikrokontrollörün elekronik haberleşme alanında uygulanması bir proje olarak gerçekleştirilmiştir. Bu projenin, özellikle kablosuz haberleşme için kullanılması amaçlanmıştır. Çalışmada, biri verici diğeri alıcı olmak üzere iki modülden oluşan bir haberleşme kumanda cihazı sunulmuştur. Verici modülü 8031 mikrokontrollör, FSK modulator, FM verici devrelerinden ve alıcı modülü ise 8031 mikrokontrollör, dalga şekillendirici FM aiıcı devrelerinden oluşmakladır. Bu uzaktan kumanda sistemi bir vinci x, y, z eksenlerinde ileri ve geri hareket ettirmek için geliştirildiğinden elektrik motorlarını kontrol edecek gerekli programlar da yazılmış ve sistemde uygulanmıştır. Sonuçta, geliştirilmiş uzaktan kumanda sisteminin geleneksel kablolu sisteme göre maliyetinin daha düşük olduğu, otomasyona daha uyumlu olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler'. Mikrokontrollör, MCS-51, Seri port, Uzaktan kumanda, FM alıcı-verici. uı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DESIGN OF REMOTE CONTROLLED DEVICE BY USING MICROCONTROLLER Murat SELEK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Electricity-Electronics Eng. Dept. Supervisor: Doç. Dr. NovruzALLAHVERDİ 1997, 73 Page Jury: Prof. Dr. Mehmet BA YRAK Assoc. Prof. Dr. NovruzALLAHVERDİ Asist. Prof. Dr. Şaban ERGÜN Microcontroller are being used in different fields of industry more widely today with increasing speed. In this context, we realised a project that uses microcontroller in electronic communication area. We especialy aim to use our project in wireless remote controlled communication. In this study, a communication control device composed of a transmitter and a recevier is contracted. The transmitter module is composed of 8031 micrcontroller, FSK modulator, FM transmitter circuits and recevier module is composed of 8031 üiiviücuntr oiler, wave shaper, FM recevier circuits. Since this remote control system is developped to move a crane in x, y, z directions, forward and backward, necessary programs to control electric motors also are written and used on the system. As a result, the developped wireless remote control system is found to be more economic and more compatible with otomation than tradiationally wired system. Key Words : Microcontroller, MCS-51, Serial Port, Remote Controller, FM recevier- transmitter. IV