Beklentilerin onaylanması teorisi kapsamında tatildeyken dışarıda yeme içme deneyiminin tekrar ziyaret niyetine etkisi: Gastronomi şehirleri örneği
Impact of dining-out experience during holiday on the revisitintention within the scope of expectation confirmation theory: The case of gastronomy cities
  1. Tez No: 673664
  2. Yazar: MUHABBET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Turistler seyahatleri boyunca gittikleri destinasyonların veya bölgenin mutfağıyla ilgili bir beklenti içindedirler. Çünkü artık turistler için yeme içme faaliyetleri açlıklarını gidermekten ziyade onların deneyimsel ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir. Dolayısıyla tatil süresi boyunca yemek deneyimi konusunda beklentileri karşılanan turistler gittikleri destinasyonları tavsiye etme, deneyimlerinden olumlu bir şekilde söz etme ve tekrar ziyaret etmek istemektedirler. Bu araştırmanın amacı, Gastronomi şehirlerini (Gaziantep, Hatay ve Afyonkarahisar) ziyaret eden yerli turistlerin beklentilerinin karşılanıp karşılanmadığının belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Gastronomi şehirlerini ziyaret eden ve yiyeceklerini deneyimleyen yerli turistlere anket uygulaması yapılmıştır. Turistlerin yemek deneyimleri ile ilgili beklentilerinin belirlemek için tüketici memnuniyeti konusunda çok tercih edilen teorilerden biri olan Beklentilerin Onaylanması Teorisi kullanılmıştır. Bunun yanı sıra araştırmada turistlerin tatildeyken yeni yiyecek arama eğilimlerinin, turistlerin memnuniyetleri ve tekrar ziyaret etme niyetlerinde düzenleyici bir etkisinin olup olmadığı da araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Gastronomi şehirlerini (Gaziantep, Hatay ve Afyonkarahisar) ziyaret eden yerli turistler oluşturmaktadır. Bu kapsamda Gastronomi şehirlerini 2020 yılının Şubat, Mart ve Nisan aylarında ziyaret eden 1152 katılımcıdan toplanan veriler değerlendirmeye alınmıştır. Bulgular incelendiğinde, teori kapsamında beklenti, deneyimlenen ürün performansı, onaylama ve memnuniyet değişkenlerinin turistlerin tekrar ziyaret niyetlerini olumlu etkilediği tespit edilmiştir. Çalışmada düzenleyici değişken olarak belirlenen, tatildeyken yeni yiyecek arama eğiliminin memnuniyet ve tekrar ziyaret niyetini olumlu etkilediği belirlenmiştir. Bununla birlikte turistlerin ziyaret ettikleri destinasyonlar karşılaştırıldığında yerli turistlerin yeme içme deneyimine yönelik memnuniyetlerinin bulundukları destinasyona göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourists are in expectation with respect to the cuisine of the destinations or the regions they visit during their travels; because the dining-out activities for the tourists should satisfy their experimental expectations rather than their hunger. Therefore, the tourists, whose expectations with respect to dining out experiences are satisfied during their holidays, recommend these places to others, talk about their experiences positively and wish to revisit such places again. The aim of this study is to identify whether the expectations of the local tourists, who have visited Gastronomy Cities (Gaziantep, Hatay and Afyonkarahisar), have been satisfied. In line with the said purpose, questionnaires have been made for the local tourists, who have visited Gastronomy Cities and experienced their food. Expectation Confirmation Theory, which is one of the mostly preferred theories of customer satisfaction, has been used for determination of the expectations of the tourists related with their dining experiences. This study also focuses on whether the dining trends of the tourists during holiday make moderator impact on tourist satisfaction and revisit intention. The target population of the study consists of the domestic tourists visiting Gastronomy cities (Gaziantep, Hatay and Afyonkarahisar). Within this scope, data collected from total 1152 participants, who visited Gastronomy cities in February, March and April 2020, have been studied. It has been observed upon analysis of the findings that the variables of expectation in the scope of the theory, performance of the experienced product, confirmation and satisfaction make positive impact on the revisit intention of the tourists. The trend to look for new food during holiday, which is identified as the moderator variable in this study, makes positive impact on revisit intention. However, it has been concluded upon comparing the destinations visited by the tourists that the satisfaction of the local tourists in terms of dining experience varies according to the destination they visit.