Oyun videolarının ortaöğretim öğrencilerinin okul içi şiddete yönelik davranışlarına etkileri
The effects of game streaming on high school students 'behavior against violence in the school
- Tez No: 673667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın amacı oyun videolarının ortaöğretim öğrencilerinin okul içi şiddete yönelik davranışlarına etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nitel ve nicel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nitel deseninde odak grup görüşmesi ve video içerik analizi teknikleri kullanılırken, nicel deseninde ise odak grup görüşmesi ve içerik analizi tekniklerinden elde edilen veriler ışığında, araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan oyun videolarının ortaöğretim öğrencilerinin okul içi şiddete yönelik davranışlarına etkileri anketi ve Haskan ve Yıldırım'a (2012) ait şiddet eğilimi ölçeği kullanılmıştır. Odak grup görüşmelerinin örneklemini tesadüfi örneklem yoluyla seçilmiş 8 farklı grup ve 61 öğrenci oluştururken; nicel desenin örneklemini amaçlı örnekleme yöntemlerinden olan kartopu örnekleme yöntemi ile Ankara İli'nde öğrenim görmekte olan ve sosyal medyadan ulaşılabilen 1594 öğrenci oluşturmuştur. Nitel verilerin analizinde Miles ve Huberman'ın (1994) görüş uyumu; nicel verilerin analizinde ortalama (X̄), frekans (f) ve yüzde (%) dağılımları, tek faktörlü varyans analizi (ANOVA), post-hoc tukey tekniği ve ki-kare uyum testleri, Microsoft Office Excel ve IBM SPSS Statistic Version 22 programları kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın nitel deseninden elde edilen sonuçlara göre oyun videolarını izleyen öğrencilerin, videoların etkisinde kalıp olumsuz davranışları okul ortamına taşındıkları ve oyun videolarında en çok küfür ve argo kullanımı olduğu görülmüştür. Araştırmanın nicel deseninden elde edilen sonuçlarına göre ise oyun videolarını izleyen öğrencilerin şiddet eğilim puanlarının, izlemeyen ve konu hakkında fikri olmayanlara göre daha yüksek çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of game videos on secondary school students' behavior towards violence within the school. For this purpose, the mixed method, in which qualitative and quantitative data were used together, was used in the study. Focus group interview and video content analysis techniques are used in the qualitative design of the study, while in the quantitative design, the effects of the game videos developed by the researcher in the light of the data obtained from the focus group interview and content analysis techniques on the behaviors of secondary school students towards violence in school and Haskan and Yıldırım (2012) of violence tendency scale was used. While the sample of the focus group interviews was composed of 8 different groups and 61 students selected by random sampling; 1594 students who are studying in Ankara and can be reached via social media have formed the sampling of the quantitative pattern with the snowball sampling method, which is one of the purposeful sampling methods. The opinion agreement of Miles and Huberman (1994) in the analysis of qualitative data; In the analysis of quantitative data, mean (X̄), frequency (f) and percentage (%) distributions, single factor analysis of variance (ANOVA), post-hoc tukey technique and chi-square fit tests were used. Microsoft Office Excel and IBM SPSS Statistics Version 22 programs were used for these analyzes. According to the results obtained from the qualitative design of the study, it was observed that the students watching the game videos were affected by the videos and carried their negative behaviors to the school environment and the use of swearing and slang was the most common in the game videos. According to the results obtained from the quantitative design of the research, it was observed that the violence tendency scores of the students who watched the game videos were higher than those who did not watch and had no idea about the subject.