Exploring the types and functions of euphemistic expressions in the American mass media
Amerikan kitle iletişim araçlarında örmeci ifadelerin türlerini ve işlevlerini keşfetmek
  1. Tez No: 673668
  2. Yazar: AHMED ABDULRAZZAQ AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAYEF JOMAA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde farklı iletişim yolları, yaşamın birçok alanında kitle iletişim araçlarıyla iç içe geçmiştir. Kitle iletişim araçları, hoş olmayan terim veya durumlardan kaçınmak için her zaman örtmeceli ifadeler kullanır. Bu çalışma, yaygın Amerikan gazetelerinde (Washington Post, The Wall Street Journal ve New York Times) kullanılan örtmeceli ifadeleri ele almaktadır. Ayrıca son on yılda (2010-2020) yukarıda bahsedilen gazetelerde başta olmak üzere siyasi makalelerde kullanılan üstü kapalı ifade türlerini bulmayı amaçlamaktadır.Ayrıca, her bir türün işlevine işaret etmeyi ve nihayet siyasetle bağlantılı her bir örtmece terimin kökenini keşfetmeyi amaçlamaktadır.Örtülü sözcükler kullanmak bazen nezaketle eşdeğerdir, bu nedenle araştırmacı, örtmeciliğin özelliklerini araştırır ve tabu dili kavramını ve tabu ile örtmece arasındaki ilişkiyi çözer.Bu çalışmanın tasarımında, yukarıda bahsedilen gazetelerden kasıtlı olarak yirmi bir makale seçerek nitel yaklaşım kullanılmıştır.Makaleler, her gazeteden yedi makale olmak üzere üç gruba ayrıldı.Sonuç olarak siyasetçiler konuşmalarını ideolojik ve kültürel olarak kendi halkına göre ayarlarlar, bu şekilde insanlardan olumlu bir tepki almaya çalışırlar.Ayrıca, Allan ve Burridge teorisine göre araştırmacı, örtmeceliğin hayatın birçok alanıyla bağlantılı birçok türü olduğunu ortaya çıkarmaktadır, dahası, siyasetçiler ve hatta yayıncılar, gerçek gerçekleri örtbas etmek, bazı suç eylemlerini örtbas etmek, hoş olmayan ifadelerden kaçınmak, hatta ülke siyasetini daha istikrarlı hale getirmek gibi pek çok nedenle konuşmalarını örtük bir şekilde inşa ettiler.Gündelik konuşmalarda, üstü kapalı ifadeler çok önemli bir rol oynamaktadır, bu nedenle bu çalışmanın bulguları, farklı bağlamlarda uygun şekilde konuşmak isteyenler için örtmece türlerini bilmenin yolunu kolaylaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the different ways of communication are interlinked with the mass media in many fields of life. Mass media always use euphemistic expressions to avoid unpleasant terms or situations. This study explores the use of euphemistic expressions which are used in the common American newspapers, namely (Washington Post, The Wall Street Journal, and New York Times). The study firstly aims to clarify the concepts of euphemism and taboo and also to show the importance of usingthem in media.Moreover, it aims to find out the types of euphemistic expressions that are used in political articles, especially in the newspapers mentioned above in the last decade (2010-2020). Besides, it aims to point out the function of each type, and finally explore the origin of each euphemistic term that is interconnected with politics.Using euphemisms is sometimes equivalent to politeness, so, the researcher investigates the features of euphemism, and sort out the concept of taboo language and the relation between taboo and euphemism. The design of this study uses the qualitative approach by selecting purposefully twenty-one articles from the newspapers mentioned above. The articles were divided into three groups, seven articles from each newspaper. As a result, politicians adjust their speeches to their people ideologically and culturally,this is how they seek to gain a positive reaction from people.Besides, according to Allan and Burridge's theory, the researcherfinds out that euphemism has many types which are interconnected with many fields of life,moreover, politicians or even the publishers built their speech euphemistically for many reasons such as covering up real facts, some criminal acts, to avoid unpleasant terms, or even to make the politics of the country seems more stable. In everyday conversation, euphemisms play a very significant role, so the findings of this study facilitate the way to know the types of euphemismsforthose who wish to speak appropriately in different contexts.