Gastronomi turizminde kullanılan basılı tanıtım materyallerinin görsel algı kuramlarına göre incelenmesi
An investigation of printed promotional materials used in gastronomy tourism in the context of visual perception theories
  1. Tez No: 673675
  2. Yazar: YAREN TANTU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK DÜLGER ALTINER, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL BİROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Güzel Sanatlar, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Fine Arts, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gastronomi turizminde destinasyon tercihlerinde, gastronomi ile ilgili etkinliklerin geniş kitlelere yayılmasında ve turistik ürün ile ilgili çekici özelliklerin tüketiciye aktarılmasında tanıtma materyalleri oldukça önemlidir. Bu çalışmada, gastronomi turizminde kullanılan basılı tanıtım materyallerinin görsel algı kuramları çerçevesinde algılanma düzeyleri incelenecektir. Çalışma amacı doğrultusunda betimsel ve bağıntısal tarama yöntemi ile 3 bölümden oluşan anket hazırlanmıştır. Anket, vakıf ve devlet üniversitelerinde okuyan öğrenci, akademisyen ve üniversite personelinden (diğer) oluşan 193 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen araştırma bulgularının değerlendirilmesi sırasında frekans, yüzde analizlerinden yararlanılmıştır. Ayrıca görsel algı seviyelerini belirlemek üzere t-test ve tek yönlü varyans analizi (Anova) kullanılmıştır. Katılımcıların demografik niteliklerinin basılı tanıtım materyallerindeki gestalt algı kuramına yönelik görsel algı seviyeleri ile ilişkisi incelenmiştir. Elde edilen araştırma bulguları belirlenen değişkenler bazında incelenerek değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In gastronomy tourism, promotional materials are significant in spreading gastronomy-related activities to large masses and transferring attractive features related to touristic products to consumers. This study will examine the perception levels of printed promotional materials used in gastronomy tourism within the framework of visual perception theories. In line with the objective of the study, a three-part survey was prepared through the descriptive and relational scanning method. The survey was conducted on 193 people, including students, academics and university staff from private and state universities. During the evaluation of the research findings, frequency and percentage analyses were used. In addition, t-test and one-way analysis of variance (Anova) were employed to determine visual perception levels. The relationship between the demographic characteristics of the participants and their visual perception levels towards the gestalt perception theory in the printed promotional materials was examined. The obtained research findings were examined on the basis of the determined variables, and then evaluated.