60-72 ay arası çocukların matematik becerilerinin desteklenmesinde duyu temelli matematik eğitimi programının etkisi
The effect of a sensory-based mathematics education program on supporting the mathematical skills of 60-72 months old children
- Tez No: 673688
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. FULYA TEMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın amacı, çoklu duyuya dayalı Matematik Becerilerini Destekleyici Duyu Temelli Okul Öncesi Matematik Eğitimi Programı'nın okul öncesi eğitime devam etmekte olan çocukların matematik becerileri üzerinde etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Antalya il merkezinde 2 vakıf/özel anaokulunda eğitim görmekte olan 5-6 (60-72 aylık) yaş aralığındaki çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmada deneme modellerinden öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada nicel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen, araştırmaya katılan çocuklarla ilgili demografik özellikleri, okul öncesi eğitime devam etme durumunu, aile ve ebevyn özelliklerini belirlemeye ilişkin soruların yer aldığı Çocuk Aile Bilgi Formu ile çocukların matematik becerilerini ölçmek için Sarama ve Clements (2011) tarafından geliştirilen ve araştırmacı tarafından Türkçe uyarlama çalışması yapılan Tools for Early Assessment in Math (TEAM) ölçme aracı kullanılmıştır. Deney ve Kontrol grubuna ön uygulamada çocukların matematik becerilerini ölçmek amacıyla TEAM ölçme aracının Türkçe versiyonu olan TR-TEAM uygulanmıştır. Ön uygulamadan sonra deney grubuna, araştırmacı tarafından hazırlanan ve 24 etkinlikten oluşan“Matematik Becerilerini Destekleyici Duyu Temelli Okul Öncesi Matematik Eğitimi Programı”12 hafta süreyle haftada 2 oturum olarak uygulanmıştır. Programın uygulanması tamamlandığında her iki grupta yer alan çocuklara TR-TEAM tekrar uygulanarak son uygulama yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, verilen eğitim sonunda, Matematik Becerilerini Destekleyici Duyu Temelli Okul Öncesi Matematik Eğitimi Programı'nın çocukların matematik becerileri üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the examination of the effect of Multi-sensory-Based Preschool Mathematics Education Program Supporting Mathematical Skills on the mathematical skills of children attending preschool education. Study group of this research consists of children between the ages of 5 and 6 (60-72 months) studying in 2 foundation/private kindergartens located in Antalya city center. In the study, it was used the pretest-posttest control group model, one of the experimental models. Quantitative data collection methods were used in the study. In the study, Child-Family Information Form, which was developed by the researcher as a data collection tool and includes questions on demographic characteristics of the children participating in the study, their attendance status of preschool education, family and parent characteristics, was used as a data collection tool and Tools for Early Assessment in Math (TEAM), developed by Sarama and Clements (2011) and adapted to Turkish by the researcher, was used to measure children's mathematical skills. TR-TEAM, the Turkish version of the TEAM assessment tool, was applied to the experimental and control groups in order to measure the mathematical skills of the children in the pre-application. Following the pre-application, the“Sensory-Based Preschool Mathematics Education Program Supporting Mathematical Skills ”that was prepared by the researcher and consists of 24 activities was applied as 2 sessions per week for 12 weeks. Upon completion of the application of program, TR-TEAM was reapplied to the children in both groups and the final application was performed. The data obtained were analysed by the SPSS 25 program. Analysis results revealed that Sensory-Based Preschool Mathematics Education Program Supporting Mathematical Skills has a positive effect on children's mathematical skills at the end of the training provided.