Zihinsel engelli çocuğu olan ebeveynlerin aile yükü ile hayatta amaç, anlam ve yaşam yönelimi arasındaki ilişki
The relationship between the burdens and purpose of life, objectives, meaning and temdencies of living in the families whom has mentally disturbed children
- Tez No: 673708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKBULE BATMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KENDİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada; zihinsel engelli çocuğu olan ebeveynlerin aile yükü ile hayatta amaç, anlam ve yaşam yönelimi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmış olup tarama modelinde, kesitsel ve tanımlayıcı tasarımda ilişki arayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini (Kasım 2019 –Haziran 2020 tarihleri arasında) İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan bir Özel Eğitim Merkezi'ndeki ebeveynler (N:144); örneklemi ise çalışmaya gönüllü olan 100 ebeveyn oluşturdu. Çalışmanın verileri ebeveynlerin sosyodemografik özelliklerini içeren“Kişisel Bilgi formu”,“Aile Yükü Ölçeği”,“Hayatta Amaç, Anlam ve Yaşam Yönelimi Ölçeği”ile toplandı. Araştırmanın verilerinin değerlendirilmesinde: tanımlayıcı istatiksel analizler (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum), Korelasyon testleri, Cronbach Alfa, bağımsız t testi, OneWay ANOVA testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi kullanıldı. Anne ve babaların çoğunun 40-45 yaş arasında, evli, 2 çocuğu olduğu, çekirdek aile tipinde, babaların çalıştığı, annelerin çalışmadığı ve bakım vermede yardımcı kişinin olduğu, gelirinin giderine eşit, çocukların 7-10 yaş grubunda, hafif düzeyde zihinsel engelli olduğu, özel eğitim dışında bir okula gittiği, annelerin yetersizlik algısının, duygusal yükünün, zaman gereksiniminin babalardan daha fazla olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The mail aim of this study is to evaluate the relationship between the burdens and purpose of life, objectives, meaning and tendencies of living in the families whom has mentally disturbed children; In the screening model, cross-sectional and descriptive design was used as relationship seeking. The universe of the research (between November 2019- June 2020) parents at Private Education Center (N: 144); the sample of the study consisted of 100 parents who volunteered for the study. The data of the study was collected with the“Personal Information Questionnaire”containing the socio-demographic characteristics of the parents,“Family Burden Scale”,“Aim in Life, Meaning and Life Orientation Scale”. In the evaluation of the data of the research: descriptive statistical analyses (frequency, percentage, mean, standard deviation, median, minimum and maximum), Correlation tests, Cronbach Alpha, independent t test, One Way ANOVA test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis tests were used. Most of the parents are between 40-45 years old, married, have 2 children, nuclear family type. In the control group The fathers are working, mothers are not working, and there is a mild mental disability ın the children, their income is almost equal to each other, children are in the 7-10 age group. It was determined that the subject went to an ordinary school rather than private education, mothers' perception of inadequacy, emotional burden, time requirement was higher than fathers. Between mothers' goal scale and perception of inadequacy; negatively, very weakly, the presence of meaning in life and life orientation levels are moderate. The level of presence of meaning in life is weak / medium between the need for economic burden, perception of social burden, physical burden, emotional burden and time.