Amatör voleybol oyuncularında satik germe, dinamik germe ve foam roller ile germenin performansa etkisi
The effect of stretching on performance by static stretching, dynamic stretching and foam roller in amatuer volleyball players
- Tez No: 673709
- Danışmanlar: DOÇ. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yapılan çalışmada statik germe, dinamik germe ve foam roller ile kendi kendine miyofasiyal gevşetmenin amatör kadın voleybol oyuncularında bilateral hamstring, bilateral quadriceps ve dikey sıçrama üzerindeki etkinliğini araştırılmıştır. Çalışmadaki amaç performans öncesi yapılan bu üç uygulamadan hangisinin ya da hangilerinin daha etkili olduğunu ve bu sayede antrenmanlar, müsabakalar öncesi sporculara destek olabilmek için yapılmıştır. Çalışmaya 11–17 yaş arası 20 amatör kız voleybol oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır. Farklı germe yöntemlerinin ve miyofasiyal gevşetme yönteminin performans üzerinde etkilerini karşılaştırmak için katılımcılar statik germe uygulamasının yapılacağı birinci gün sporcuların germe öncesi bilateral hamstrin ve bilateral quadriceps kas kuvvetleri izometrik dinamometre ile dikey sıçrama ölçümleri ise op to jump cihazı ile kaydedildi, ardından sporcular 30 saniye 3 tekrar olacak şekilde çift yönlü hamstrin ve quadriceps germe yapıp değerleri tekrardan kaydedildi. İkinci gün testler uygulama öncesi tekrardan yapıldı ve sporcular 10 metrelik bir parkurda 3 er saniyelik çift yönlü hamstring ve quadriceps dinamik germe yapıp değerleri kaydedildi. Son gün ise değerler tekrardan uygulama öncesi alındı ve sporcular bu seferde 20 saniye 3 er tekrarlı bilateral hamstring ve bilateral quadriceps kendi kendine miyofasiyal gevşetme yaptılar ve son ölçüm değerleride kaydedildi. Çalışma sonucunda uygulamalar öncesi değerler arasında farklılıklar yoktu bu da testlerin öğrenilmişlik etkisinden dolayı olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study I conducted, I investigated the effectiveness of self-myofascial relaxation with static stretching, dynamic stretching and foam rollers on bilateral hamstrings, bilateral quadriceps and vertical jumping in amateur female volleyball players. The aim of the study is to determine which of these three applications before the performance is more effective and thus to support the athletes before the trainings and competitions has been made. Twenty amateur female volleyball players between the ages of 11 and 17 participated in the study voluntarily. In order to compare the effects of different stretching methods on performance, the participants were recorded on the first day of static stretching, the athletes' bilateral hamstrin and bilateral quadriceps muscle strengths were recorded with an isometric dynamometer and vertical jump measurements with an op to jump device, after which the athletes were recorded with a bidirectional hamstrin for 30 seconds and 3 repetitions and quadriceps stretching was performed and the values were recorded again. On the second day, the tests were repeated before the application, and the athletes performed 3-second double-sided hamstring and quadriceps dynamic stretching on a 10-meter track and recorded their values. On the last day, the values were taken again before the application, and the athletes performed bilateral hamstring and bilateral quadriceps self-myofascial release for 20 seconds 3 times at this time, and the final measurement values were also recorded. As a result of the study, there were no differences between values before the applications, and this was due to the learned effect of the tests.