Misafir konuşmacı destekli öğretimin öğretmen adaylarının ülkeler coğrafyası dersindeki akademik başarı ve motivasyonlarına etkisi
The impact of guest speaker aided instruction on pre-service teachers' academic achievement and motivation in geography of countries course
  1. Tez No: 673727
  2. Yazar: TURAN AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK TANFER ALTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, yükseköğretimde, Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda okutulan Ülkeler Coğrafyası dersinde misafir konuşmacı destekli öğretimin öğretmen adaylarının akademik başarılarına ve motivasyonlarına etkisini incelemek ve de MKDÖ tekniğine yönelik öğretmen adaylarının görüşlerini belirlemektir. Yöntem: Bu çalışmada karma desenli araştırma yöntemlerinden açımlayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'deki bir üniversitenin Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı 3. Sınıfının iki farklı şubesinde öğrenim gören 60 (DG=30, KG=30) öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğretmen adaylarının akademik başarılarını belirlemek için Ülkeler Coğrafyası Akademik Başarı Testi (ÜCABT), motivasyon düzeylerini öğrenmek için Motivasyon Ölçeği, MKDÖ ile ilgili görüşleri belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ÜCABT ve Motivasyon ölçeğinden elde edilen verilerin analizinde Bağımlı ve bağımsız örneklem t testi, ÜCABT ile motivasyon arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Momemntler Çarpımı Korelasyon analizi, yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, akademik başarı ve motivasyon açısından deney ve kontrol gruplarının ön test puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı, son test puanları arasında ise anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının akademik başarılarının ve motivasyonlarının süreç içerisinde yükseldiği, öğretmen adaylarının akademik başarıları ile motivasyonları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu ve öğretmen adaylarının misafir konuşmacı destekli öğretime yönelik genel anlamda benzer görüşlere sahip oldukları görülmüştür. Sonuç: Araştırma sonucunda, misafir konuşmacı destekli öğretimin öğretmen adaylarının akademik başarıları ve motivasyonları üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu ve öğretmen adaylarının misafir konuşmacı destekli öğretime ilişkin görüşlerinin olumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the impact of guest speaker aided instruction (GSAI) on pre-service teachers' academic achievement and motivation in geography of countries course that is taught at Social Studies Education Department and to determine the opinions of pre-service teachers about the GSAI technique. Method: In this study exploratory design which is one of the mixed designed research methods is used. The study group of the research was consisted of 60 pre-service teachers from two different branches (DG=30, KG=30) of an education faculty social studies teaching department, third grade. To determine the academic achievement of pre-service teachers, Geography of Countries Academic Achievement Test (GCAAT), and to learn their motivation level Motivation Scale, and to determine their opinions about the GSAI technique semi structures interview forms were used as data collection tools. To analyze the data gathered from the GGCAT and the Motivation Scale paired and unpaired t tests, to examine the relation between GGCAT and motivation Pearson product-moment correlation coefficient, and to analyze the data from semi structured interview forms content analysis were used. Findings: According to the findings of the study, for both academic achievement and motivation no significant differences found between the pre test scores. But there are significant differences between the post test scores. Also it was found that pre-service teachers' academic achievements and motivation levels increased during the process. There is a positive relation between academic achievement and motivation. And pre-service teachers have similar opinions on GSAI. Conclusions: At the end of the study it was determined that GSAI has positive impacts on pre-service teachers' academic achievements and motivations, and they have positive opinions about the technique.