Örgütlerde stratejik yönetim sürecinin kaos teorisi üzerinden değerlendirilmesi: Yöneticiler üzerinden bir araştırma
Evaluation of strategic management process in organizations through chaos theory: A research on managers
  1. Tez No: 673745
  2. Yazar: HİLAL EMİNE KARAÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATİLLA ARICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada örgütlerde stratejik yönetim sürecinin kaos teorisi üzerinden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda ilk bölümde stratejik yönetim, ikinci bölümde kaos teorisi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Veriler, Türkiye genelinde faaliyet gösteren ilk 1000 firma arasından rastgele örneklem yöntemi kullanılarak seçilen 200 farklı yöneticiden elde edilmiştir. Nitel bir yöntem kullanılarak elde edilen anket verileri SPSS 22 paket programında korelasyon ve regresyon analizleri yapılarak incelenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre; kaos teorisi bağlamında kurumsal yapının stratejik yönetim sürecinin oluşturulmasını ve uygulanmasını etkilediği sonucuna ve işletmenin kurumsal yapısı kaostan etkilendiğinde işletmenin stratejik yönetim süreci de etkilenecektir sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the strategic management process in organizations through chaos theory. In this context, strategic management in the first part and chaos theory in the second part are examined in detail. The data were obtained from 200 different managers selected from among the first 1000 companies operating in Turkey using the random sampling method. The survey data obtained by using a qualitative method were analyzed by performing correlation and regression analyzes in the SPSS 22 package program. According to the results of the research; In the context of chaos theory, it has been concluded that the corporate structure affects the creation and implementation of the strategic management process and that when the corporate structure of the enterprise is affected by chaos, the strategic management process of the enterprise will also be affected.