Esansiyel trombositoz hastalarında anksiyete, depresyon skorlarının hastaların ortalama trombosit hacmi, trombosit sayısı, nötrofil/lenfosit oranı parametreleri ile ilişkisi
The correlation of anxiety and depression scores with mean platelet volume, platelet count and neutrophil/lymphocyte ratio in patients with essential thrombocytosis
- Tez No: 673761
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KIRPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Esansiyel trombositoz (ET), en sık tanı alan kronik myeloproliferatif neoplazm (KMN) hastalık grubundandır. KMN hastalarında anksiyete ve depresyon sıklıkla görülmekle birlikte, bu alanlarda yapılan çalışmalar henüz çok kısıtlıdır ve tıbbi ilgi oldukça yetersizdir. Hastaların anksiyete ve depresyon seviyeleri arttıkça, hastaların fiziksel ve duygusal yakınmaları da artmakta ve tedaviye uyumu zorlaşmakta, hastalık seyri kötüleşmekte ve hastaların yaşam kalitesi azalmaktadır. Yaşam kalitesini, psikososyal durum, anksiyete, depresyon, fiziksel ve sosyal işlevsellik ve semptom yükü gibi faktörler olumsuz etkilemektedir. Diğer yandan, psikiyatri alanında yapılan modern çalışmalarda ruhsal hastalıkların tanı ve seyrinde yordayıcı olarak kullanabilecek biyobelirteçler üzerine çalışmalar hızlanmaktadır. Bunlar arasında en çok öne çıkanlar, ortalama trombosit hacmi (OTH), trombosit sayısı, nötrofil/lenfosit oranıdır (NLO). Bu prospektif çalışmada, esansiyel trombositoz hastalarının anksiyete ve depresyon skolarının ve yaşam kalitesinin hastaların hematolojik parametreleri ile ilişkini incelemek ve bunlar üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya esansiyel trombositoz tanısı almış 46 hasta ve 46 sağlıklı kontrol olmak üzere 92 kişi dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Kanserin Tedavisi ve Araştırması için Avrupa Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (EORTC-QLQ) uygulanmıştır ve rutin bakılan hemogram tetkiklerinden trombosit sayısı, ortalama trombosit hacmi (OTH), nötrofil/lenfosit oranı (NLO) değerleri kaydedilmiştir ve veriler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Essential thrombocytosis (ET) is one of the most frequently diagnosed form of chronic myeloproliferative neoplasm (MPN) disorders. Although anxiety and depression symptoms are common occurrences in MPN patients, the clinal research in the field is very limited and medical attention is considerably inadequate. Increasing levels of anxiety and depression in MPN patients result in increased physical and emotional complaints, hinder patients' adaptation to treatment, worsen the course of the disease and decrease the patients' quality of life. Psychosocial status, anxiety, depression, physical functionality, and symptom burden are among factors that reflect negatively on patients' quality of life. On the other hand, studies on biomarkers that can be used as predictors in the diagnosis and course of mental illnesses are accelerating in modern studies in the field of psychiatry. The most prominent among these are mean platelet volume (MPV), platelet count, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR). In this prospective study, we aimed to investigate the hematologic parameters and their relationship between anxiety and depression scores and quality of life in patients with essential thrombocytosis. Method: A total of 92 study participants were included, 46 of those were patients diagnosed with essential thrombocytosis and 46 were healthy controls. Sociodemographic data form, Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Depression Inventory (BDI) and European Organization for the Research and Treatment of Cancer Quality of Life Questionnaire (EORTC-QLQ-C30) were applied to the participants. Their thrombocyte count, MPV and NLR have been recorded in their routine hemogram tests and the data have been analyzed.