Canlı karaciğer vericilerine ait bilgisayarlı tomografi incelemelerinde manuel ve yarı-otomatik volumetri programlarının karşılaştırılması
Liver segmentation in living liver transplant donors: comparison of semiautomatic and manual methods
  1. Tez No: 673762
  2. Yazar: HAKKI ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA OBUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızda, biri uzun süredir rutin pratikte kullanılmakta olan manuel program ve diğeri karaciğere spesifik olarak geliştirilmiş yarı-otomatik bir karaciğer segmentasyon yazılımı olan iki farklı BT volumetri programı kullanılarak hesaplanan karaciğer sağ lob hacimlerinin intraoperatif olarak ölçülen gerçek sağ lob hacimleri ile karşılaştırılmasıyla bu iki programın geçerliliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2009 ile Mayıs 2018 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde gerçekleştirilen canlıdan karaciğer nakli operasyonlarında verici olan 109 hastanın preoperatif değerlendirme amaçlı çekilmiş abdomen BT anjiografi incelemelerinin portal venöz faz aksial kesit görüntüleri kullanılarak iki farklı BT volümetri programıyla karaciğerin toplam ve sağ lob (segment V-VI-VII-VIII) hacimleri iki radyolog tarafından hesaplandı. İş istasyonlarında BT görüntülerinin açılması ile sağ lob hacminin hesaplanmasına dek geçen süreler kaydedildi. Sağ loba ait BT volumetrik değerler intraoperatif olarak ölçülen gerçek greft ağırlıkları ile karşılaştırıldı. Ayrıca tüm volumetrik ölçümlerde kullanıcılar-arası ve programlar arası uyum değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda hem manuel hem de yarı-otomatik programda hesaplanan tüm karaciğer sağ lob hacimleri gerçek greft ağırlıklarından (hacimlerinden) daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, the right liver lobe volumes calculated with two different CT volumetry programmes, one of which was a manual software and had been used in routine practice for a long time and the other a semi-automatic CT volumetry programme developed specifically for the liver, were compared with the actual right liver lobe volumes measured intraoperatively to evaluate the validity of these programmes. Material and Method: Two radiologists evaluated preoperative abdominal CT angiography examinations of 109 liver donors who underwent living donor liver transplantation (LDLT) surgery between January 2009 and May 2018. Radiologists calculated the total and right lobe (segment V-VI-VII-VIII) volumes of the livers using two different CT volumetry programmes on portal venous phase axial images of CT examinations. The interaction times were noted in each CT volumetric measurement. The right liver lobe volumes calculated with CT volumetry programmes were compared with the actual right liver volumes measured intraoperatively. The inter-observer and inter-programme agreement were evaluated in all CT volumetric measurements. Results: Right liver lobe volumes calculated in both manual and semi-automatic programmes were found to be higher than the actual graft weights. The right lobe volumes calculated with CT volumetry programmes were 9.5% - 17.4% higher in the manual programme and 10.4% - 13.1% higher in the semi-automatic programme compared to the actual graft weight.