Çocuk acil serviste alt solunum yolu enfeksiyonu tanısı alan çocuklarda toraks ultrasonografi ile akciğer grafisinin tanı uyumunun karşılaştırılmalıdeğerlendirilmesi
A comparative evaluation of diagnosis of thoracic ultrasonography and chest x-ray in children with lower respiratory tract infection who apply to the children emergency service
  1. Tez No: 673801
  2. Yazar: NİDA GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALKAN BAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Çocuklarda, alt solunum yolu enfeksiyonu hastalarında tanı yöntemi olarak akciğer grafisi kabul edilmekte ve sıklıkla kullanılmaktadır. Bu durum, çocuklarda iyonize radyasyon maruziyetine, artmış maliyete, zaman kaybına neden olmaktadır. Çalışmamızda çocuk acil servise alt solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle başvuran hastalarda, akciğerlerin ultrasonografik değerlendirilmesi ile akciğer grafisinin etkinliğinin karşılaştırılması amaçlandı. Çocuk acil serviste pediatrist tarafından yatakbaşı USG uygulamasıyla, daha hızlı, az maliyetli, tekrarlanabilir, taşınabilir, radyasyonsuz bir yöntem ile tanı koymayı hedeflemekteyiz. Gereç ve Yöntem: Metodolojik araştırma olarak dizayn edilen çalışmada; Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acil Bilim Dalı'na 01.10.2020 ile 01.04.2021 tarihleri arasında başvuran, 0-18 yaş arası, gelişinde alt solunum yolu enfeksiyonu ön tanısı ile değerlendirilen 50 hastaya altı saatlik ultrasonografi eğitimi almış pediatri araştırma görevlisi tarafından toraks ultrasonografi uygulandı. Değerlendirmenin standardizasyonu açısından BLUE protokolden faydalanıldı ve çalışma için bir araştırma formu düzenlendi. Uygulanan toraks ultrasonografi ardından akciğer grafisi çekildi. Sonuçlar hazırlanan çalışma formlarına kaydedildi. SPSS programına elde edilen veriler girilerek çalışmanın istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil olan 50 olgunun yaş ortalaması 5 yıl 3 ay olup, 27'si (%54) erkek, 23'si (%46) kadın cinsiyettedir. Olguların ultrasonografi ve radyografi arasındaki tanı uyumu ilişkisinin olup olmadığı çapraz tablolama ve Mc-Nemar Bowker Ki-Kare testi ile değerlendirilmiş olup istatistiksel anlamlı ilişki saptanmıştır. Sonografik ve radyolojik bulgular arasında güçlü derecede tutarlılık ve korelasyon saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamız pediatrik alt solunum yolu enfeksiyonu olgularının tanı ve radyolojik takibinde akciğer grafisi yerine toraks ultrasonografisinden yararlanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Chest X-Ray is accepted as the diagnostic method in children with lower respiratory tract infection and it is frequently used. This situation causes ionizing radiation exposure, increased costs, and loss of time in children. It was aimed to compare the efficiency of lung radiography with ultrasonographic evaluation of lungs in patients admitted to the pediatric emergency department with lower respiratory tract infection. We aim to diagnose in a shorter time, with less cost, portable, repeatable and a radiation-free method with bedside USG application by a pediatrician in the pediatric emergency department. Material and Method: In the study designed as a methodological research; Thorax USG was performed by a pediatric research assistant who received six hours ultrasonography training to 50 patients aged 0-18 who were evaluated with a pre-diagnosis of lower respiratory tract infection on admission to the Pediatric Emergency Department of Manisa Celal Bayar University Hospital between 01.10.2020 and 01.04.2021. Chest radiography was taken after thorax USG. The results were recorded in the prepared study forms. The statistical analysis of the study was performed by entering the data obtained into the SPSS program. Results: The average age of 50 cases included in this study was 5 years and 3 months, of the cases 27 (54%) were male and 23 (46%) were female. The diagnosis compliance relationship between ultrasonography and radiography of the cases was evaluated by cross tabulation and Mc-Nemar Bowker Chi-Square test, and a statistically significant relationship was found. There was a strong consistency and correlation between sonographic and radiological findings. Conclusion: Our study has shown that thoracic ultrasonography can be used instead of chest radiography in the diagnosis and radiological follow-up of pediatric cases with lower respiratory tract infection.