Dokuz Eylül Üniversitesi eğitim aile sağlığı merkezlerinde birinci basamak hizmetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the first step services at Dokuz Eylül University education family health centers
  1. Tez No: 673800
  2. Yazar: DAVUT ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalına bağlı Eğitim ASM'lerde , verilen hizmetlerin niteliğinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmamız; DEÜ AHAD E-ASM evreninden 18 yaş üstü hastaların dahil edildiği kesitsel tanımlayıcı bir araştırmadır. Katılımcılara araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile sosyodemografik bilgiler anketi ve Birinci Basamak Değerlendirme Anketi(PCAS) uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma, kategorik değişkenler için sıklık ve yüzde dağılımları kullanılmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla tek yönlü anova, bağımsız gruplarda t testi, korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, It aims to evaluate the quality of the services provided in Education FHCs affiliated to Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine. Method: The study is a cross-sectional descriptive study involving patients over 18 years of age from the Dokuz Eylül University AHAD E-ASM universe. Socio-demographic information questionnaire and Primary Care Assessment Questionnaire (PCAS) were applied to the participants by the researcher using face-to-face interview method. The data of the research were evaluated in SPSS (Statical Package for Social Science for Windows 25.0) programme. Mean, standard deviation for descriptive continuous variables, frequency and percentage distributions were used for categorical variables. In order to determine the relationship between dependent and independent variables, one-way Anova was applied, t-test and correlation analysis were applied in independent groups.