Hemodiyaliz hastalarında GLIM kriterleri, faz açısı, malnütrisyon-inflamasyon skoru ve diğer tarama araçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of GLIM criteria, phase angle, malnutrition-inflammation score and other screening tools in hemodialysis patients
- Tez No: 673807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHİR CENGİZ, PROF. DR. FATMA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hemodiyaliz hastalarında malnütrisyon, hastalığın morbidite ve mortalitesini yüksek oranda etkileyen bir faktör olduğundan, değerlendirme yöntemleriyle tanımlanması gerekmektedir. Malnütrisyonun teşhisi için yeni bir konsensüs raporu ile ortaya konan Malnütrisyon Üzerine Küresel Liderlik Girişimi (GLIM) kriterlerinin, klinikte yetişkinler için malnütrisyonun saptanmasında kullanımı önerilmektedir. Hemodiyaliz hastalarında beslenme durumunun değerlendirilmesinde kullanımının uygun olduğu düşünülen faz açısı değeri ve Malnütrisyon-İnflamasyon Skoru (MİS) umut verici yöntemler arasındadır. Bu çalışmanın amacı, belirlenen tarama yöntemlerini kullanarak hastaların beslenme durumunu değerlendirmek ve bu yöntemler arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Genel bilgiler, beslenme durumu, biyokimyasal bulgular, GLIM Kriterleri, MİS, Nütrisyonel Risk Taraması-2002, Mini Nütrisyonel Değerlendirme ve Onodera Prognostik Nütrisyonel İndeksi (PNI-O) içeren veri toplama formu ile hasta verileri derlenmiştir. Hastaların antropometrik ölçümleri yapılmış ve Biyoelektrik İmpedans Analizi (BİA) yöntemi ile faz açısı değeri elde edilmiştir. Çalışma, 64 kadın ve 51 erkek olmak üzere toplam 115 hasta üzerinde yapılmıştır. GLIM kriterlerine göre kadınların %48'inde, erkeklerin %52'sinde malnütrisyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since malnutrition is a factor that highly affects the morbidity and mortality of the disease in hemodialysis patients, it should be defined by evaluation methods. The Global Leadership Initiative on Malnutrition (GLIM) criteria set forth by a new consensus report for the diagnosis of malnutrition is recommended for clinical use in detecting malnutrition for adults. Phase angle value and Malnutrition-Inflammation Score (MIS), which are thought to be suitable for use in the evaluation of nutritional status in hemodialysis patients, are among the promising methods. The aim of this study is to evaluate the nutritional status of patients using the determined screening methods and to investigate the relationship between these methods. Patient data were compiled with a data collection form containing general information, nutritional status, biochemical findings, GLIM Criteria, MIS, Nutritional Risk Screening-2002, Mini Nutritional Assessment, and Onodera Prognostic Nutritional Index (PNI-O). Anthropometric measurements of the patients were made and the phase angle value was obtained with the Bioelectrical Impedance Analysis (BIA) method. The study was conducted on a total of 115 patients, 64 women and 51 men. According to the GLIM criteria, 48% of women and 52% of men were malnourished.