Hemodiyaliz hastalarında GLIM kriterleri, BİA ölçümleri, faz açısı, PNI–O, MNA ve NRS-2002 nütrisyonel tarama yöntemlerinin sarkopeni ile ilişkisi
Relationship of GLIM criteria, BİA measurements, phase angle, PNI–O, MNA and NRS-2002 nutritional screening methods with sarcopenia in hemodialysis patients
  1. Tez No: 673806
  2. Yazar: SİNEM TEKİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YAVUZER, PROF. DR. FATMA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sarkopeni; kas kütlesi, dayanıklılığı ve gücünün kaybı olup hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Kronik böbrek yetmezliği, dünya genelinde özellikle geriatri popülasyonundaki hastaları etkilemektedir. Hastalar genellikle hemodiyaliz (HD) tedavisi almaktadır ve bu süreç oldukça yorucudur. Hastaların kaslarında meydana gelen güçsüzlük ve zayıflama sonucu sarkopeni gelişme riski artmaktadır. Klinikte azalmış kas kütlesinin en iyi nasıl ölçüleceği ve tanımlanacağına yönelik fikir birliği bulunmamaktadır. GLIM kriterleri, azalmış kas kütlesinin nasıl değerlendirileceğini ortaya koymak için bu başlığı da ele almıştır. Çalışmanın amacı, belirlenen tarama yöntemlerini kullanarak HD hastalarında malnütrisyon ve sarkopeni değerlendirmesi yapmak ve değerlendirme yöntemlerinin GLIM Kriterleri ile uyumlarını karşılaştırarak sarkopeninin tanımlanmasındaki etkinliğini ortaya koymaktır. Verilerin toplanmasında; Veri Toplama Formu, Beslenme Durumu ve Alışkanlıklarına Ait Bilgiler Formu, NRS-2002, MNA, GLIM Konsensüs Kriterleri, Antropometrik Ölçüm Formu, PNI–O, BİA, el dinamometresi, yürüme hızı testi, esnemeyen mezura, baskül, stadiometre ve kaliper kullanılmıştır. Çalışmaya 63 kadın, 52 erkek olmak üzere 115 kişi katılmıştır. Sarkopenisi olan ve olmayan kadın ve erkeklerde PNI-O değerlendirme başlığında önemli bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Sarcopenia is the loss of muscle mass, endurance and strength and negatively affects the quality of life of patients. Chronic renal failure affects patients world wide, especially in the geriatric population. Patients usually receive hemodialysis (HD) treatment and this process is quite tiring. The risk of developing sarcopenia increases as a result of weakness and weakening in the muscles of the patients. There is no consensus on how best to measure and define reduced muscle mass in the clinic. The GLIM criteria also addressed this topic to reveal how to assess reduced muscle mass. The aim of the study is to evaluate malnutrition and sarcopenia in HD patients by using the determined screening methods and to demonstrate the effectiveness of the assessment methods in the definition of sarcopenia by comparing their compliance with the GLIM Criteria. Data Collection Form, Nutritional Status and Habits Information Form, NRS-2002, MNA, GLIM Consensus Criteria, Anthropometric Measurement Form, PNI–O, BİA, hand dynamometer, walking speed test, non-flexible measuring tape, scale, stadiometer and caliper were used to collect data. 115 people, 63 women and 52 men, participated in the study. There was no significant difference in the PNI-O assessment item in men and women with and without sarcopenia (p>0.05).