Malatya yöresinde kayısı hasadına mekanizasyon imkanlarının araştırılması
A Research on the mechanical harvesting of apricots in Malatya region
- Tez No: 67382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZ Doktora Tezi MALATYA YÖRESİNDE KAYISI HASADINDA MEKANİZASYON İMKANLARININ ARAŞTIRILMASI İbrahim GEZER Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Fikret DEMİR 1997, Sayfa: Jüri: Dünya kayısı üretiminin yaklaşık %20'sini gerçekleştiren Türkiye'de 10 milyona yaklaşan kayısı ağaçlarının hemen tamamına yakını geleneksel yöntemle hasat edilmektedir. Bu tarz hasat çok yorucu ve zaman alıcı olmakta, işçilik ihtiyacı artmakta, hasadın yapılması gecikmekte ve ayrıca büyük oranda ürün zedelenmesine yol açmaktadır. Ülke ekonomisi için büyük bir öneme sahip olan kayısının hasadındaki bu zorluk ve olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve etkin bir hasat gerçekleştirmek için makinalı hasat uygulaması büyük bir önem arzetmektedir. Bu araştırmada, farklı ilkelerle çalışan ve traktörle kullanılan iki mekanik silkeleyici ve bir tutma platformu kullanılarak etkili kayısı hasadı için gerekli optimum hasat parametreleri araştırılmıştır. İki kayısı çeşidi üzerinde silkeleme frekans ve genliğinin değişik kombinasyonları denenmiş, kablolu silkeleyiciyle Hacıhaliloğlu kayısı çeşidinde % 98.4, Çataloğlu çeşidinde % 98.9, eksantrik silkeleyiciyle Hacıhaliloğlu kayısı çeşidinde % 99.3, Çataloğlu çeşidinde ise % 99.6'ya kadar hasat gerçekleştirilmiştir. Zedelenmede ise çift kanatlı tutma platformunun kullanılmasıyla % 78 oranında azalma görülmüştür. Sonuçlar Malatya yöresinde yetiştirilen kayısıların makina ile hasadının uygulanabilir olduğunu göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kayısı, Mekanik hasat, Silkeleyici, Tutma platformu, Kopma direnci, Yaylanma katsayısı, Frekans, Genlik, Elastisite modülü, Mekanik zedelenme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis A RESEARCH ON THE MECHANICAL HARVESTING OF APRICOTS IN MALATYA REGION Ibrahim GEZER Selçuk University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor: Doç. Dr. Fikret DEMİR 1997, Page: Jury: Turkey supplies 20 % of the total apricot production of the world; nearly all of the apricot frees-approximately 10 millions-are harvested using traditional methods. These kinds of harvesting methods are time-consuming and too much work is required. Moreover these methods postpone the harvest- time and result in great damage and fruit bruse. In order to eliminate these difficulties and disadvantages in the apricot harvest that has an important role in the country economy; mechanic harvesting has become a necessity. In this research, two mechanic-shakers working with different principles, which are used with a tractor and a catching frame have been used to find out the optimum parameters for an effective apricot harvesting. Different combinations of shaking frequencies and strokes have been tried on two types of apricots. As a result of these trials, it was found out that with cable-shaker for Hacıhaliloğlu 98.4 %, for Çataloğlu 98.9 %; with eccentric-shaker for Hacıhaliloğlu 99.3 %, for Çataloğlu 99.6 % of yield is achieved. In fruit damage, by using two-winged catching frame the damage is reduced by 78 %. Findings showed that mechanical harvesting is appropriate and applicable for apricot trees around Malatya region. KEY WORDS: Apricot, Mechanical harvesting, Shaker, Catching frame, Break off force, Spring coefficient, Frequency, Stroke, Modulus of elacticity, Mechanical damage