5083 Al-Mg alaşımının gerilmeli korozyonu
Stress corrosion cracking 5083 Al-Mg alloy
- Tez No: 67381
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNÜVAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
ABSTRAKT Doktora Tezi 5083 Al-Mg ALAŞIMININ GERİLMELİ KOROZYONU A. Tevfik ŞİMŞEK Selçuk üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ali ÜNÜVAR İ996, Sayfa: 196 Jüri: Prof. Dr. Ali ÜNÜVAR Prof.Dr. Ahmet ÇAKIR Prof.Dr. Tevfik AKSOY Bu araştırmada, soğuk deformasyon oranı ve tav sıcaklığının., 5083 alaşımının GKÇ'si üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çekme numunesi biçimindeki çentiksiz test numuneleri, %48, %35 ve %18 oranlarında soğuk deformasyon uygulanmış levhalardan, hadde yönüne dik doğrultuda hazırlanmıştır.Tavlanmamış numuneler ile 180“C. 270 ”C ve 360“C'de tavlanan numuneler, toplam 1440 saat süreyle %3,5 lik NaCl çözeltisinden oluşan korozif ortama maruz bırakılmıştır. Dönüşümlü daldırma yöntemiyle yapılan bu uygulama süresince, 240 saat ara ile numuneler alınmıştır. Bu numunelerle çekme testi yapılarak, korozif ortamda tutma süresine bağlı olarak mekanik özelliklerin değişimi ve mukavemet kaybı tespit edilmiştir. Deneyler sonucunda, 210 ”C'nin üzerindeki sıcaklıklarda yapılan tavlamanın, GKÇ riskini minimum düzeye indirdiği tespit edilmiştir. 180°C'de tavlama ise, GKÇ direncini kötü yönde etkileyerek, çok büyük ölçüde düşürmektedir. ANAHTAR KELİMELER-; Al-Mg işlem alaşımları, 5083 alüminyum alaşımı, gerilmeli korozyon çatlaması. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis STRESS CORROSION CRACKING OF 5083 Al-Mg ALLOY A. Tevfik ŞİMŞEK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ali ÜNÜVAR 1996, Page: 196 Jury: Prof. Dr. Ali üNüVAR Prof.Dr. Ahmet ÇAKIR Prof.Dr. Tevfik AKSOY It has been investigated the. effects of cold deformation and heat treatment on the SCC of 5083 alloy. Smooth transverse test specimens in the shape of tension test specimens were prepared from the sheets cold rolled by the application of 48%, 35% and 18% deformation. It% was applied stress to the specimens both non heat treated and annealed at 180 °C, 270 'C and 360 °C by simple bending.Specimens are exposed to the 3.5% NaCl corrosive solution for the total duration of 1440 hrs. During this application which was conducted by alternate immersion method, specimens were taken away from the corrosive environment at the intervals of 240 hrs. It has been determined the mechanical strength loss in relation to the exposure time by tension test. As the result of the tests, it is concluded that the annealing at a temperature higher than 210 °C is decreasing the SCC risk to the minimum level. Annealing at 180 °C has a negative effect on the SCC resistance and decreasing it considerably. KEY WORDS : Al-Mg wrought alloys, 5083 aluminum alloy, stress corrosion cracking VI