Malatya yöresinde yetişen kayısı tohumlarında amigdalin miktarının HPLC yöntemiyle belirlenmesi
Determınatıon amygdalin content of apricot seeds with HPLC method that growıng in Malatya region
  1. Tez No: 329142
  2. Yazar: NAZAN POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENGİZ YAKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Kayısı tohumu yenmesiyle ilgili toplumuzda iki farklı görüş mevcuttur. Bunlardan ilki tüm kayısı tohumları faydalıdır, zehirlenme yapmaz görüşüdür. Diğeri ise bütün kayısı tohumları zehirlidir, yenmesi zararlıdır düşüncesidir. Çalışmamızda bu iki görüşün doğruluğunu değerlendirmek amacı ile farklı kayısı çeşitlerinin tohumlarındaki amigdalin miktarını ölçmeyi planladık. Kayısı tohumunun yenmesi ile alınan amigdalin vücudumuzda HCN?e hidrolize olur ve akut siyanür zehirlenmesine neden olabilir. Çocuklar erişkinlere göre daha yatkın oldukları için akut siyanür zehirlenmesi ile klinikte karşımıza daha çok çıkmaktadır. Ancak hangi kayısı tohumunun ne kadar yenilmesiyle zehirlenme gözlenebileceği bilinmemektedir. Çalışmamızın amacı bu konuya açıklık getirerek toplum ve sağlık çalışanlarında farkındalık yaratmaktır. Gereç yöntem: Araştırmada 13 farklı kükürtsüz kayısı çeşit (Hacıhaliloğlu, Hasanbey, Kabaaşı, Çöloğlu, Çataloğlu, Soğancı, Şekerpare, Turfanda Eskimalatya, Alyanak, Paviot, Hungarian Best, Ninfa, Roksana) tohumu ve 2 kayısı çeşit (Hacıhaliloğlu, Kabaaşı) tohumunun kükürtlü, kavrulmuş, kükürtlü kavrulmuş şekillerinde HPLC yöntemi ile g başına düşen mg cinsinden amigdalin miktarı belirlenmiştir. Kayısı tohumları İnönü Üniversitesi Kayısı Araştırma Merkezinden alınmıştır. Literatürdeki verilere dayanarak bu miktardan salınacak olan HCN miktarı ve 6 yaşında vücut ağırlığı ortalama 20 kg olan bir çocukta akut siyanür zehirlenmesine neden olabilecek tohum adedi belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda acı kayısı tohumlarında tatlı tohumlara oranla amigdalin içeriği anlamlı olarak fazla bulundu. Acı tohumların ortalama amigdalin içeriği 26,27 ±14,4 mg/g olarak hesaplandı. Tatlı tohumların ortalama amigdalin miktarı ise 0,16 ±0,09 mg/g olarak tespit edildi. İki grup arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p=0,03). Tüm tohumların içinde Paviot kayısı çeşidinin acı tohumunda amigdalin miktarı en yüksek oranda 44,41 mg/g tespit edildi. Bu miktar amigdalinden oluşacak HCN miktarı 2,5 mg/g olarak hesaplandı. Altı yaşında vücut ağırlığı ortalama 20 kg olan bir çocukta akut siyanür zehirlenmesine neden olacak ortalama kayısı tohum adedi (ZNOTA) 7 olarak tespit edildi. Acı tohumların en düşük amigdalin içeriği bulunan çeşidi ise Turfanda Eskimalatya olarak belirlendi. Bu çeşitte amigdalin içeriği 13,96 mg/g olarak tespit ettik Tatlı tohumu bulunan kayısı çeşitlerinin içinde en yüksek amigdalin miktarını 0,4 mg/g olarak sofralık tüketimi fazla olan ve Malatya?da üretimi fazla olan Hasanbey çeşidinde tespit ettik. Bu çeşitten ortalama 852 adet (yaklaşık 680g) yenmesi ile zehirlenme gözlenebilir. Tüm tohumların içinde ölçülebilen en düşük amigdalin miktarı (0,09 mg/g) Kabaaşı çeşidinin kükürtsüz kavrulmuş şeklinde tespit edildi. Kabaaşı kükürtlü, Çataloğlu, Çöloğlu ve Şekerpare çeşitlerinin tatlı tohumlarında amigdalin düzeyinin kullandığımız yöntemle tespit edilemeyecek kadar (
Özet (Çeviri)
Aim: There are two different opinions about consumption of apricot seeds in our society. First opinion is, all of the apricot seeds are beneficial and do not cause poisoning. Second opinion is, all of the apricot seeds are toxic and ingestion of them is harmful. In our study we planned to quantify the amygdalin contents in different species of apricot seeds to assess the accuracy of these two opposite opinions. Amygdalin that is taken by ingestion of apricot seeds hydrolyzes HCN in our body and can lead to acute cyanide poisoning. Acute cyanide intoxication is more common in children than adults because younger age is more prone than older. There is no knowledge about the amount of apricot seeds for cyanide poisoning. We aimed to clarify the topic that is related to the apricot seed poisoning and increase awareness among the community and healthcare workers. Materials and Methods: In this study, amygdalin contents in seeds of 13 different sulphour-free bitter and sweet apricot species (sweet; Hacıhaliloğlu, Hasanbey, Kabaaşı, Çöloğlu, Çataloğlu, Soğancı Şekerpare, Hungarian Best, Roksana bitter; Alyanak, Paviot, Ninfa, Turfanda Eskimalatya) and two apricot species (Hacıhaliloğlu, Kabaaşı) sulphourous, roasted, roasted and sulphourous forms by HPLC method. The seeds of apricot species were obtained from the İnönü University Apricot Research Center in Turkey. Based on data from the literature, was detected the amount of HCN which will be released this amount amygdalin and number of seeds can cause acute cyanide poisoning for a child 6 years old at an average weight of 20 kg. Results: In our study we detected hıgher amounts of amygdalin contents in bitter apricot seeds than the sweet species The mean amygdalin content of bitter apricot seeds was found 26.27 ± 14.4 mg/g. The mean amygdalin content of sweet apricot seeds was found 0.16 ± 0,09 mg/g. A statistically significant difference was observed between these two groups (p = 0.03). The highest amygdalin content was detected in Paviot bitter seed (44.41mg/g) among all of them. Amount of HCN which released from this amygdalin content was calculated as 2.5 mg/g. The number of seeds which can lead to acute cyanide intoxication for a child 6 years old at an average weight of 20 kg was detected as 7 for Paviot species. The lowest amygdalin content (13.96 mg/g) among the bitter apricot seeds was found in Turfanda Eskimalatya. The highest amygdalin content among the sweet apricot seeds was found in Hasanbey (0.4 mg/g) which the production is important in Malatya and fresh consumption is more common than dried form. Consumption average 852 number of this species seeds can cause cyanide poisoning. The lowest amygdalin content of all seeds that is detectable with our method was in Kabaaşı non-sulphoured and roasted form (0.09 mg/g). The amygdalin content of Kabaaşı sulphoured, Çöloğlu, Çataloğlu and Şekerpare species were detected lower than the level of 0.08 mg/g which is the lowest limit that is detected in our method. Conclusions: It is important to prevent acute cyanide poisoning in children resulting from ingestion of bitter apricot seeds that may lead to death. Therefore bitter apricot seeds should not be eaten and is recomended to implementation of these seeds according to safety rules for the toxic substances. The false perception about the statement that the sweet seeds are poisonous should be corrected.