Nitratın ıspanak bitkisinde birikimi ve topraktan yıkanması üzerine bazı azotlu gübrelerin etkileri
Effect of some nitrogenous fertilizers on nitrate content of spanich plant and nitrate leaching in soil
- Tez No: 67384
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET DOKTARA TEZİ NİTRATIN ISPANAK BİTKİSİNDE BİRİKİMİ VE TOPRAKTAN YIKANMASI ÜZERÎNE BAZI AZOTLU GÜBRELERİN ETKİLERİ Mehmet ZENGİN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Kemal GÜR 1997, Sayfa : 107 Jüri : Prof. Dr. Kemal GÜR Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Prof. Dr. Rıfat YALÇIN Bu çalışma, artan miktarlarda uygulanan bazı azotlu gübreler (amonyum nit rat- AN, amonyum sülfat-AS ve üre -Ü) ile ahır gübresinin (AG) ıspanak bitkisinde (Spinacia oleracea L.) nitrat birikimi ve verimi ile azotun topraktan yıkanması üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, sera koşulları altında saksılarda kışlık ve yazlık olarak killi ün ve kumlu tın toprakta yetiştirilen deneme bitkilerinin yaprak, sap ve köklerinde nitrat birikimleri, yaş ve kuru madde verimleri ile topraktan azot yıkanması, hasat sonrası azot kalıntısı ve azot kanzanç-kayıp farkları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis EFFECTS OF SOME NITROGENEOUS FERTILIZERS ON THE NITRATE CONTENT OF SPINACH PLANT AND NITRATE LEACHING IN SOIL Mehmet ZENGİN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. Kemal GÜR 1997, Page: 107 Jury : Prof. Dr. Kemal GÜR Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Prof. Dr. Rıfat YALÇIN This study was conducted to determine the effects of some nitrogeneous ferti lizers such as ammonium nitrate- AN, ammonium sulfphate-AS, urea-U and barnyard manure and their levels on the yield and nitrate content of spinach plants (Spinacia ole- racea L.) and nitrate leaching in soil. Fresh and dry matters, the nitrate accumulations in the leaf, leaf stems and root of the spinach plants grown in pots under glasshouse conditions, were determined. The nitrate leaching, residual nitrogen and the difference between the nitrogen earned and the nitrogen lost in the soil at the harvest were also in vestigated.