Norbornadien'in ıspanak yapraklarındaki nitrat redüktaz aktivitesi ve çözülebilir toplam çinko seviyesi üzerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 76879
  2. Yazar: ESEN TAŞGIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARBAROS NALBANTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Işık ve karanlık periyodu boyunca nitrat redüktaz aktivitesi, toplam RNA miktarı ve çözülebilir toplam çinko seviyelerinin üzerine norbornadien'in etkisini incelemek için, ıspanak yaprakları 45 gün süre ile kontrol şartlarında (12 saat ışık + 12 saat karanlık) büyütülmüştür. 45. günden sonra, yaprakların bir kısmı norbornadien'e maruz bırakılmıştır. Norbornadien, bir bitki hormonu olan etilen ile etilenin reseptörüne yarışarak bağlanmakta ve daha sonra eti terlin fonksiyonunu engellemektedir. ii ^ fcj o Kontrol ve norbornadiene maruz bırakılmış yapraklardaki % nitrat reduktaz aktivite değerleri arasında, ışık periyodunda bir farkın olmadığı ve karanlık periyodunda yaklaşık % 30'luk bir artışın olduğu gözlenmiştir. £j © Kontrol ve norbornadiene maruz bırakılmış yapraklardaki % toplam RNA değerleri arasında, hem ışık hem de karanlık periyodunda bir farkın olmadığı gözlenmiştir. Kontrol ve norbomadiene maruz bırakılmış yapraklardaki % çözülebilir toplam çinko değerleri arasında, ışık periyodunda çok az bir artışın ve karanlık periyodunda yaklaşık % 30'luk bir azalmanın olduğu gözlenmiştir. Bu sonuçlar, ıspanak yapraklarında nitrat redüktaz aktivitesi ve çözülebilir toplam çinko seviyesi üzerine norbornadien'in etkili olduğunu göstermektedir. Norbornadien'in, etilenin fonksiyonunu engelleyerek, bu etkiyi gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In order to investigate effect of norbornadiene on levels of nitrat reductase activity, total RNA and soluble total zinc during the light and dark periods, spinach leaves were grown for 45 days at control condition (12 h light + 12 h dark). After from 45th days, some of the leaves were subjected to norbornadiene. Norbornadiene competitively binds to ethylene receptore with ethylene which is a plant hormone and then prevents function of ethylene. Between values of nitrate reductase activity % in control and norbornadiene- subjected leaves it was observed that there is not a difference in the light period and there is an increasing of ~30 % in the dark period. Between values total RNA % in control and norbornadiene-subjected leaves it was observed that there is not a difference both in the light and dark periods. Between values soluble total zinc % in control and norbornadiene-subjected leaves it was observed that there is a little increasing in the light period and there is a decreasing of ~30 % in the dark period. These values show that NBD affects on levels of NR activity and soluble total zinc in spinach leaves. It was concluded that norbornadiene shows this effect by preventing function of ethylene.