Noterlerin çekişmesiz yargı işleri
Non-contentious judicial proceeding of notaries public
- Tez No: 673843
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 480
Özet
Türk hukukunda çekişmesiz yargı işleri, hukuki nitelik itibariyle adli- idari işlemdir. Hukuk Muhakemeleri Kanunu m. 382, f. 2 hükmünde, çekişmesiz yargı işleri tadâdi bir şekilde sayılmıştır. Ayrıca anılan Kanun'un 382 nci maddesinin 1 inci fıkrasında yer alan üç kıstastan birine veya birkaçına uyan bir iş de çekişmesiz yargı işi olarak değerlendirilecektir. Çekişmesiz yargı işleri, kural olarak mahkemelerde görülür. Ancak Türk hukukunda, bazı çekişmesiz yargı işleri, noterler tarafından da yapılmaktadır. Tarihin her devrinde, hukuk sistemi içerisinde önemli bir yer edinmiş, hukuki güvenliği sağlama ve uyuşmazlıkları önleme fonksiyonuna sahip olan noterlik, bir kamu hizmetidir. Noterlik Kanunu'nda noterlere, mirasçılık belgesi verilmesi ve terk eden eşin ortak konuta davet edilmesi işleri tevdi edilmiştir. Öte yandan, olması gereken hukuk (de lege ferenda) açısından da bir takım çekişmesiz yargı işlerinde noterlerin görevlendirilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
Non-contentious judicial proceedings in Turkish law have both judicial and administrative character in terms of their legal nature. In the article 382/2 of Turkish Code of Civil Procedure (Numbered 6100 dated 12.01.2011), non-contentious judicial proceedings are enumerated exemplary. Besides, a proceeding that complies with one or more of the three criteria in the first paragraph of article 382 of the Code will be considered as a non-contentious judicial proceeding. In principle, non-contentious judicial proceedings are conducted by courts. However, some non-contentious proceedings are also carried out by notaries public in Turkish law. The notary public service, which has an crucial position in the legal system in every period of history, has the function of ensuring legal security and preventing disputes. In the Notary Act (Numbered 1512 dated 18.01.1972), the service of giving a certificate of inheritance and inviting the leaving spouse to the common residence are entrusted to the notaries public. On the other hand, in terms of de lege ferenda, it seems possible to appoint notaries public to some non-contentious judicial proceedings.