Türk Borçlar Kanunu kapsamında kiraya verenin borçları ve borca aykırılığın sonuçları
The obligations of the lessor under the Turkish Code of Obligations and the consequences of contraction in the dept
- Tez No: 673844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR ŞAHİN CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Kira sözleşmesi tam iki tarafa borç yükleyen sözleşmelerdendir. Kira sözleşmesinde kiraya verenin asli borcu, kiralananı kullanıma uygun bir şekilde kiracıya teslim etmek ve sözleşme süresince bu şekilde bulundurmaktadır. Fakat, kiralananın kullanımı esnasında ortaya çıkan bazı eksiklik ve aksaklıklar, kiracının kullanımına engel teşkil edebilmekte ve bu durum kiracı ile kiraya veren arasındaki edimler dengesini kiracı aleyhine bozabilmektedir. Kira sözleşmesi ilişkisi içindeki zayıf konumda bulunan kiracıyı korumayı amaçlayan kanun koyucu, kiraya verenin borçlarını ayrıntılı şekilde düzenlemiştir. Bu doğrultuda kira sözleşmesi açısından kiraya verenin borçları önem arz etmektedir. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda kiraya verenin borçları, kiralananın teslim borcu, vergi ve benzeri yükümlülüklere katlanma borcu, yan giderlere katlanma borcu, kiralananın ayıplarından sorumluluğu, üçüncü kişinin ileri sürdüğü haklar sebebiyle sorumluluğu başlıkları altında düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A lease agreement is one of those contracts that impose debt on both sides. The main debt of the lessor in the lease agreement is to deliver the leased to the tenant in a suitable way for use and keep it in this way during the contract period. However, some deficiencies and disruptions that occur during the use of the leased person may constitute an obstacle to the use of the tenant and this situation may disrupt the balance of actions between the tenant and the lessor against the tenant. The legislator, aiming to protect the tenant who is in a weak position in the lease contract relationship, has regulated in detail the debts of the lessor. In this respect the debts of the lessor are important in terms of the lease agreement. In the Turkish Code of Obligations numbered 6098, the debts of the lessor, the delivery debt of the leased person, the liability of bearing taxes and similar obligations, the liability of bearing side expenses, the lessor's liability arising from defects, the liability of the third party due to the rights asserted are regulated under the headings.