Periodontitisli bireylerin tükürük ve serum örneklerinde 8-ohdg ve MMP-8 seviyelerinin değerlendilmesi
Periodontitisli bireylerin tükürük ve serum örneklerinde 8-ohdg ve mmp-8 seviyelerinin değerlendilmesi
  1. Tez No: 673845
  2. Yazar: CAVID MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİVGE KURGAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tükürük matriks metaloproteinaz (MMP-8), periodontitis için en umut verici biyobelirteçlerden biri olarak kabul edilir. DNA hasarı için oksidatif stresin bir belirteci olan tükürük 8-hidroksi deoksiguanozinin (8-OHdG) seviyeleri, periodontal inflamasyon şiddeti ile ilişkili olabilir. Bu çalışmanın amacı periodontitis hastalarında ve sağlıklı bireylerde tükrük ve serum 8-OHdG ve MMP-8 düzeylerini belirlemek ve hastalık biyobelirteçleri olarak değerlerini değerlendirmektir. 20 kronik periodontitis hastasından (KP grubu; 12 kadın, 8 erkek; 37.3 ± 12.0 yaş), 20 agresif periodontitis hastasından (AgP grubu; 13 kadın, 7 erkek; 28.9 ± 5.4 yaş) ve periodontal olarak sağlıklı 20 kontrol bireyden (K grubu; 14 kadın, 6 erkek; 30.7 ± 8.8 yaş) tükürük ve serum örnekleri toplandı. Örnekler, 8-OHdG ve MMP-8 için analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Salivary matrix metalloproteinase (MMP-8) is considered one of the most promising biomarkers for periodontitis. Salivary levels of 8-hydroxy deoxyguanosine (8-OHdG), a marker of oxidative stress for DNA damage, could be linked to periodontal inflammation severity. The aim of this study was to determine the salivary and serum 8-OHdG and MMP-8 levels in periodontitis patients and healthy individuals, and to assess their value as disease biomarkers. Saliva and serum samples were collected from 20 chronic periodontitis patients (CP group; 12 females, 8 males; 37.3±12.0 years old), 20 aggressive periodontitis patients (AgP group; 13 females, 7 males; 28.9±5.4 years old), and 20 periodontally healthy control individuals (C group; 14 females, 6 males; 30.7±8.8 years of age). Samples were analyzed for 8-OHdG and MMP-8. Clinical periodontal parameters (probing pocket depth, bleeding on probing, clinical attachment level) were recorded.