Manzara resminde gökyüzü imgesi
The sky image in landscape painting
  1. Tez No: 673847
  2. Yazar: ŞEYMA SEVCAN KABAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. CANAN ATALAY AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
“Gökyüzü”dünyanın üzerini kaplayan ve gök cisimlerini içinde barındıran, atmosferin gözle görünen bölümüdür. Manzara resimlerinde gökyüzü, bulutlar, farklı atmosferik olayların betimlendiği en önemli imgelerden biridir. Düşünürler, bilim adamları gökyüzü üzerine araştırmalar yapmışlardır. Kutsal kitaplarda gökyüzü ayrıntılı olarak tasvir edilmiştir. Antonio Allegri da Correggio'nın gökyüzü betimlemesini yansıtan duvar resmi, dışarıya açılan bir pencere görünümü içinde kilise mimarisinin formuyla uyum içinde yansıtılmıştır. Flaman ressamları ahşap panel üzerinde, yağlıboya tekniğiyle gökyüzündeki farklı türdeki bulut formlarını, bütün ayrıntılarıyla resmetmişlerdir. Leonardo da Vinci, desenlerinde, bulutların oluşumu ve değişimlerini ayrıntılarıyla göstermiştir. Giorgione Fırtına resminde şimşeklerle aydınlanmış bir gökyüzünü resmin ana motifi olarak kurgulamıştır. El Greco gökyüzünde uzayan bulutları, şehrin üzerinde tehdit oluşturacak şekilde betimlemiştir. Barok döneminin ideal manzara anlayışı, Nicolas Poussin ve Claude Lorrain'le doruk noktasına ulaşmıştır. Pastoral konulu manzaralarda, gökyüzü betimlemeleri mevsimlerin özelliklerini yansıtacak şekilde verilmiştir. Tezde, Luke Howard'ın bulutların sınıflandırılması, adlandırılması ve bulutların değişimleri üzerine yaptığı bilimsel çalışmalarının resim sanatı üzerine olan etkileri ayrıca incelenmiştir. Resim sanatında“Gökyüzü”sürekliliği olan bir konudur. Ana tema olarak betimlenen bu imge, Meindert Hobbema, Caspar David Friedrich, John Constable, Joseph Mallord William Turner, David Hockney, Gerhard Richter gibi sanatçıların eserlerinden örnekler verilerek analiz edilmiştir. Gökyüzü Konulu Proje Çalışmaları'nda, gökyüzünün simgelediği anlamlara vurgu yapılmıştır. Bulutların hareketi, gökyüzündeki bulutların günlük ve mevsimsel değişimleri üzerine suluboya, guaş boya, yağlıboya teknikleriyle resimler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The“sky”is the observable frame of the atmosphere which spreads all above the world and contains astronomical bodies. The sky has been representing clouds and different atmospheric events which is one of the most important concepts in landscape paintings Scholars and scientists have done research on the sky. The sky had described in detail within holy scriptures. Antonio Allegri da Correggio's wall painting reflects his description of the sky through upon as a window image of opening to the outside with in the harmony of church architecture. The Flemish painters had been practised oil painting technique on the wooden panel during portrayed different kinds of cloud forms in all details. Leonardo da Vinci had shown specification of the formations and varieties of clouds in his designs. In his painting“The Tempest”Giorgione had fictionalized to the sky brightened by the flashes of lightning as the main motif of the work. El Greco depicted the clouds spreading in the sky as creating threats over the city. The perception about ideal landscape painting at the Baroque Period reached its climax with Nicolas Poussin and Claude Lorrain. Pastoral-themed landscape paintings designed to the sky as depictions to reflect the characteristics of the seasons. The thesis examines the effects of Luke Howard's scientific research about the classification, identification and variations of clouds upon the art of painting as additional. The“sky”is one of the permanent subjects in the art of painting. This concept, which is suggested as a central argument, has been analysed to giving examples from the works of some artists such as Caspar David Friedrich, John Constable, Joseph Mallord William Turner, David Hockney, and Gerhard Richter.“Sky-Themed Project Studies”, the meanings symbolized by the sky are emphasized. Paintings were made with the techniques of watercolour, gouache and oil painting consequently movements of clouds, daily and seasonal changes of the clouds in the sky.