Evaluation of wear characteristics of different CAD/CAM restorative materials by increased chewing forces via chewing simulator
Farklı CAD/CAM restoratif materyallerinin artmış çiğneme kuvvetlerini taklit eden çiğneme simülatörü aracılığı ile gösterdiği aşınma özelliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 673854
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KURSOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışma farklı CAD/CAM restoratif materyallerin ve mine antagonistlerinin yüksek çiğneme kuvvetleri altında aşınma karakterlerinin değerlendirilmesi için yürütülmüştür. Klinikte doğru materyal seçimi ile yüksek başarıya ulaşmak için hasta ve materyalle ilişkili faktörlerin aşınma üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Vita Enamic®, GC Cerasmart®, Celtra® Duo, IPS e.max ZirCAD materyalleri ile antagonist mine örnekleri çiğneme simülatörüne yüklenmiştir (siklus 1.200.000, 120 N, 1 Hz, termosiklus 5/55 ºC). Doğal diş ve materyal örneklerinin aşınmaya bağlı hacim kayıplarını değerlendirmek için 3D lazer tarayıcı kullanılmıştır. Materyallerin ilk pürüzlülüklerine (Ra) yüzey profilometresi ile bakılmış; Vickers sertlik (GPa) ve kırılma tokluğu (K1C) değerleri (1 kgf (≈ 9.807 N), 15 sn, 5 indentasyon) ölçülmüştür. Tarayıcı elektron mikroskobu ile aşınma mekanizması sonuçları değerlendirilmiştir. IPS e.max ZirCAD, aralarında istatistiksel anlamlı fark bulunmayan diğer üç gruba (Vita Enamic, GC Cerasmart, Celtra Duo) kıyasla en düşük hacimsel kaybı (0.02 ± 0.01 mm3) göstermiştir (sırasıyla p=0.001, p=0.018 and p=0.005). Cusp/Celtra Duo' nun aşınması [0.59 mm3 (0.50-1.63 mm3)] cusp/GC Cerasmart'a [0.17 mm3 (0.04-0.41 mm3)] göre anlamlı şekilde daha fazla olmuştur (p=0.007). Vita Enamic ve IPS e.max ZirCAD materyallerinin yüzey sertliği ve kırılma tokluğu, termosiklus ve yüksek kuvvet maruziyeti sonucu zaman içinde azalma göstermiştir (p=0.000 and p=0.008). Zirkonya, mikro çatlak oluşumunu önleyen sağlam polikristalin yapısı sebebiyle diğer materyallerden farklı bir aşınma mekanizması göstermiştir. Karşıt dişte anlamlı bir aşınma yaratmaması nedeniyle çiğneme kuvveti yüksek hastalarda karşıt mine dostu özellik gösterdiği söylenebilir. Celtra Duo'nun aşınmaya bağlı olarak açığa çıkan zirkonya kristalleri ile karşıt minede abraziv bir etki yarattığı izlenmiştir. Kuvveti emme özelliğiyle GC Cerasmart karşıt dişi fazla aşındırma ihtimalinin önüne geçebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare wear characteristics of different CAD/CAM restorative materials and their enamel antagonists under increased chewing forces. The aim was to evaluate the patient-related and material-related factors to decide material selection with high clinical success. Extracted and divided cusps of healthy human third molars-against CAD/CAM materials as Vita Enamic®, a polymer-infiltrated ceramic network (PICN); GC Cerasmart®, a resin nanoceramic; Celtra® Duo, a zirconia- reinforced lithium silicate ceramic; and IPS e.max ZirCAD, a polycrystalline zirconia was exposed to chewing simulation (1.200.000 cycles, load 120 N, 5/55 ºC thermocycling). To determine the wear volume loss, each tooth cusp and material sample were scanned with 3D laser scanner and the images were overlapped using the Geomagic software. After measuring the initial surface roughness (Ra) of materials, Vickers hardness (GPa) and fracture toughness (K1C) were measured (1 kgf (≈ 9.807 N), 15 sec., 5 indentations). Wear characteristics were analysed by scanning electron microscope. IPS e.max ZirCAD group showed significantly lower volume loss (0.02 ± 0.01 mm3) than those of the three other groups (Vita Enamic, GC Cerasmart, Celtra Duo) (p=0.001, p=0.018 and p=0.005, respectively). The wear of cusp/Celtra Duo [0.59 mm3 (0.50 - 1.63 mm3)] was significantly higher than cusp/GC Cerasmart [0.17 mm3 (0.04 - 0.41 mm3)] (p=0.007). The surface hardness and fracture toughness of Vita Enamic and IPS e.max ZirCAD were decreased due to the thermocycling and mechanical loading (p=0.000 and p=0.008). Zirconia showed totally different wear mechanism than other materials due to its polycrystalline structure preventing microcrack formation. Zirconia may refer as an enamel-friendly material in patients with high chewing forces as it did not result in significant wear of enamel. It is observed that Celtra Duo exhibit an abrasive character against enamel antagonist by ejected zirconia crystals due to wear. GC Cerasmart might prevent the possible wear of enamel antagonist by its force absorbing manner.