T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde ders günlüğü kullanımının öğrenci başarısına, öğrenilen bilgilerin kalıcılığına ve derse yönelik tutumuna etkisi
The effect of using a diary in The Turkish Republic History of Revolution and Kemalism course on student success, persistence of learned knowledge and attitudes towards the course
- Tez No: 673853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde öğrenme amaçlı yazma etkinliklerinden ders günlüğü kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına, öğrenilenlerin kalıcılığına ve derse yönelik tutumlarına etkisini incelemek amaçlanmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Zonguldak ili Karadeniz Ereğli ilçesinde yer alan bir ortaokulun 8. sınıfında öğrenim gören 54 öğrenci oluşturmaktadır. Sınıflar random örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. C şubesinde yer alan 27 öğrenci deney grubunda, D şubesinde yer alan 27 öğrenci kontrol grubunda yer almıştır. Araştırmanın uygulama süreci,“Millî Bir Destan: Ya İstiklal Ya Ölüm!”ünitesinde 7 hafta boyunca sürmüştür. Deney grubunda yer alan öğrencilere ders günlükleri destekli öğrenci merkezli öğretim uygulanırken kontrol grubunda yer alan öğrenciler öğrenci merkezli öğretime devam etmişlerdir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, araştırmacı tarafından“Millî Bir Destan: Ya İstiklal Ya Ölüm!”ünitesi için geliştirilmiş akademik başarı testi ile Yeşiltaş ve Yılmazer (2015) tarafından geliştirilen tutum ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde ilişkisiz örneklem t-Testi, ilişkili örneklem t-Testi, kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın ön-test bulguları incelendiğinde çalışma gruplarındaki öğrencilerin akademik başarı düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Deneysel uygulama sonrasında akademik başarı testi son-test sonuçları karşılaştırıldığında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görülmüştür. Deney grubu tutum ön-test ile son-test puanları arasında son-test lehine anlamlı farklılaşma ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucunda ders günlüğü kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına, derse karşı tutumlarına ve öğrenmelerin kalıcılığına olumlu etki yaptığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the effect of using course diary, one of the writing activities for learning purposes, in the Turkish Republic History of Revolution and Kemalism course on students' academic achievement, permanence of what has been learned, and their attitudes towards the course. The study group of the research consists of 54 students attending in the 8th grade of a secondary school located in the Black Sea Ereğli district of Zonguldak province in the 2020-2021 academic year. Classes were determined by random sampling method. 27 students in the C branch were in the experimental group, and 27 students in the D branch were in the control group. The application process of the research,“A National Epic: Either Independence or Death!”lasted for 7 weeks in the unit. While student-centered education supported by lecture diaries was applied to the students in the experimental group, the students in the control group continued student-centered education. The data obtained from the research were collected by using the academic achievement test developed by the researcher for“A National Epic: Either Independence or Death! ”unit and by using the attitude scale developed by Yeşiltaş and Yılmazer (2015). Unrelated sample t-Test, related sample t-Test and analysis of covariance (ANCOVA) were used in the analysis of research data. When the pre-test findings of the study were examined, no significant difference was found between the academic achievement levels of the students in the study groups. When the post-test results of the academic achievement test were compared after the experimental application, it was seen that there was a statistically significant difference in favor of the experimental group. There was a significant difference between the experimental group's attitude pre-test and post-test scores in favor of the post-test. As a result of the research, it is concluded that the use of the course diary has a positive effect on the academic achievement of the students, their attitudes towards the course and the permanence of their learning.