Preterm doğum eyleminde maternal serum potasyum düzeylerinin preterm eylemle olan ilişkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Preterm maternal serum potassium levels in preterm deliveryretrospective assessment of its relationship with action
  1. Tez No: 673874
  2. Yazar: ELNURA SALMANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM GEZGİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada preterm doğum eyleminde maternal serum potasyum düzeylerinin preterm eylemle olan ilişkisinin retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Preterm doğum ile maternal serum potasyum seviyeleri arasında ilişki olup olmadığını ve bu ilişkinin preterm doğumun yönetimine katkısını değerlendirdik. Yöntem: Çalışmamızda retrospektif olarak 2018-2020 yılları arasında hastanemizin obstetri servisine preterm eylem nedeni ile yatan hastalar ile aynı zamanda 2020 yılında hastanemizin gebe polikliniğine rutin kontrole gelen 24-36. haftalık, hiç bir yakınması olmayan gebelerin serum K+ seviyelerini taradık. Preterm eylemde olan gebelerin laboratuvar sonuçlarını kontrol grubu yakınması olmayan gebelerin sonuçları ile karşılaştırdık. Bulgular: Çalışmamızda preterm eylemde olan gebelerde serum K+ seviyelerini kontrol grubu gebelerden farklı olarak daha yüksek bulduk. Serum potasyum değerlerini referans aralığı ile kıyasladığımızda ise referans aralığından yüksek olmadığını, normal aralıkta olduğunu gözlemledik. Sonuç: Uterusun durgunluktan erken eylem durumuna geçişinde serum K+ seviyelerinin rolü olduğu yapılan çalışmalarda bildirilmiştir. Bu konu ile ilgili olarak kapsamlı çalışmalar planlanabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to retrospectively evaluate the relationship between maternal serum potassium levels and preterm labor in preterm labor. We evaluated whether there is a relationship between preterm delivery and maternal serum potassium levels and the contribution of this relationship to the management of preterm labor. Materials and Methods: In our study, retrospectively, the patients hospitalized in the obstetric service of our hospital due to preterm labor between 2018-2020, as well as the 24-36 pregnancy outpatient clinic of our hospital for routine control in 2020. We scanned the serum K + levels of pregnant women with no complaints weekly. We compared the laboratory results of the pregnant women in preterm labor with the results of the pregnant women who had no complaints in the control group. Results: In our study, we found higher serum K + levels in pregnant women with preterm labor, unlike the pregnant women in the control group. When we compared the serum potassium values with the reference range, we observed that it was not higher than the reference range, but within the normal range. Conclusion: It has been reported in studies that serum K + levels have a role in the transition of the uterus from stagnation to early labor. Comprehensive studies can be planned on this subject.