Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda CPAP (Continuous Positive Airway Pressure), egzersiz ve diyetin egzersiz kapasitesi üzerine etkisi
The effect of CPAP (Continuous Positive Airway Pressure), exercise and diet on exercise capacity in patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 673873
  2. Yazar: IRMAK TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM YOSUNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç. Bu çalışmada; ağır dereceli obstrüktif uyku apneli (OUAS) hastalarda CPAP tedavisi ve CPAP tedavisine ek olarak uygulanan egzersiz ve diyet uygulamasının egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyonları ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniği Uyku Laboratuvarı ve Pulmoner Rehabilitasyon bölümünde Haziran 2019 tarihinden sonra OUAS nedeniyle takip edilen 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Yeni tanı almış 15 ağır dereceli OUAS olgusu ve ağır dereceli OUAS'lı ve en az 3 aydır CPAP tedavisi almaktayken 12 hafta boyunca CPAP tedavisine ek olarak pulmoner rehabilitasyon ve diyet polikliniği kontrolünde diyet ve egzersiz yapan hasta grupları çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular. Olguların %43,3'ü kadın, yaş ortalaması 49,03 ± 12,23, VKİ ortalaması 34,01 ± 5,05'ti. Tedavi almayan grup ile karşılaştırıldığında, CPAP tedavisi alan olguların FVC değeri (p=0,003), 6 dakikada yürüdüğü mesafe (p=0,003) ve tahmin edilen mesafe yüzdesi (p=0,002) anlamlı düzeyde daha fazla, bitiş BORG skoru ve EUS skor ortalaması anlamlı düzeyde daha düşüktü (sırasıyla p=0,006 ve p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim. In this study; We aimed to evaluate the effects of exercise and diet application applied in addition to CPAP treatment and CPAP treatment on exercise capacity, respiratory functions and biochemical parameters in patients with severe obstructive sleep apnea (OSAS). Method. Thirty patients who were followed up for OSAS in Konya Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Chest Diseases Clinic Sleep Laboratory and Pulmonary Rehabilitation Department after June 2019 were included in the study. Fifteen newly diagnosed patients with severe OSAS and patients with severe OSAS who had been receiving CPAP treatment for at least 3 months, and who used diet and exercise under the control of pulmonary rehabilitation and diet polyclinic in addition to CPAP for 12 weeks were included in the study. Results. 43.3% of the cases were female, the mean age was 49.03 ± 12.23 and the mean BMI was 34.01 ± 5.05. Compared to the group who did not receive treatment, the FVC value (p = 0.003), distance walked in 6 minutes (p = 0.003) and the percentage of estimated distance (p = 0.002) were significantly higher in patients who received CPAP treatment, and the end BORG score and EUS score mean were significantly higher. levels were lower (p = 0.006 and p 0.05).