Siverek'te yaşayan Suriyeli göçmenlerin uyum güçlükleri ve sorunları
Adaptation difficulties and problems of Syrian migrants living in Siverek
  1. Tez No: 673897
  2. Yazar: DERYA YİĞİTER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ A. ÜNAL BOZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Göç yıllar boyunca tüm ülkeler için çeşitli sorunlar ortaya çıkarmıştır. Göçün tanımı üzerinde bile net bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Göç etme durumları kişilere ve olaylara göre değişmektedir. Göç nev-i şahsına münhasır bir değerlendirme gerektirmektedir. Türkiye için göç son yıllarda Suriyelilerin gelmesi ile birlikte tartışma zemini bulmuştur. Zorunlu bir göç ardından, göçmenlerin sığınmacı konumları ve ülke içinde sayısı belli olmayan bir dağılım göstermeleri çeşitli sorunlar yaratmıştır. Özellikle göçle gelen çocukların eğitim alabilme durumu ve uyumu oldukça önemlidir. 2011 yılından bu yana ülkeye gelen ve burada doğan çocuk nüfusu oldukça fazladır. Bu çalışmada Türkiye'ye göçle gelen Suriyeli çocukların eğitim alabilme olanakları ve uyumu üzerine odaklanmıştır. Sahada karşımıza çıkan asıl sorun olan dil öğrenme sürecine odaklanmıştır. Hem çocuklar hem aileleri için dil bilmemek oldukça sıkıntı yaratmaktadır. Suriyeli sığınmacıların gelişinden itibaren göç konusu farklı şekillerde işlenmiştir. Ancak sorunlara getirilen çözümler yetersiz bir nitelikte kalmıştır. Belirli sorunların netlik kazandırılmasından sonra asıl hedefimiz olan çözüm üzerine tartışma yapılmıştır. Türkiye'de Aile Danışmanlığının Suriyeli sığınmacılar için işe koşulmasının önemi üzerinde durulmuştur. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış 20 Suriyeli sığınmacı aile ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bulgular kelime frekansları ve içerik analizleri ile desteklenmiştir. Göç durumunun yarattığı tüm durumlar ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Ailelerin ve çocukların dil problemleri sebebiyle uyum zorlukları görülmüştür. Eğitim alabilme olanağı aileler ve çocuklar için en temel sorunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the years, immigration has raised various problems for all countries. It would not be right to say anything even about the definition of migration. The reasons for migration differ according to people and events. Migration should be evaluated according to its specific norms. Migration in Turkey has found the debate in recent years with the arrival of Syrians. Thereafter a forced migration, immigrant's asylum seekers' position and their ambiguous distribution within the country have created various problems. Especially, the educational status and adaptation of immigrant children are very important. Since 2011, the population of children coming to the country and born here has been quite high. This study focuses on education opportunities and adaptations of immigrant children in Turkey who came from Syria. It also focuses on the language learning process which is the main problem in the field. Not knowing the language causes many difficulties for both children and their families. Since the arrival of Syrian refugees, the issue of migration has been handled in different ways. However, the solutions to the problems remained inadequate. Despite the clarification of certain problems, the main goal of the solution was the discussion. The importance of inviting the Family Counseling to work for Syrian refugees in Turkey is one the main concerns of this study. Qualitative research method was used and in-depth interviews were conducted with 20 Syrian refugee families. The findings are supported by word frequency and content analysis. All the situations created by the migration situation are discussed in detail. As a result, it was found out that families and children had difficulties in adaptation because of language problems. The opportunity to receive education remains another main problem for families and children.