İngilizce'ye ayrılan ders dışı sürenin öğrenci başarısına etkisi
- Tez No: 7747
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu araştırma, Ankara özel Yükseliş Koleji öğren cilerinin okuldaki ders saatleri dxsxnda evde îngilizceye ayırdıkları çalışma süresinin onların bu dersteki başarı larını etkileyip etkilemediğini belirlemek amacıyla yapıl mıştır. Bu araştırma aynı zamanda öğrenci ailelerinin sosyo-ekonomik konumlarının ve yabancı dil öğrenimi. konu sundaki tutum ve beklentilerinin öğrencilerin îngilizceye ayırdıkları çalışma süresini ne yönde etkilediğini bulmayı amaç edinmiştir. Araştırma,..Ankara özel Yükseliş Kolleji öğrenci lerinin arasından 71 kişilik öğrenci grubu ile yürütülmüş tür. Araştırmada anket ve gözlem teknikleri kullanıl mıştır. Bu amaçla, öğrencilere anket formu dağıtılmış ve anket formlarına verilen cevaplar ile öğrencilerin dört haftalık İngilizce çalışma gözlem formlarına verdikleri cevaplar karşılaştırılmıştır. Araştırmanın yürütülmesinde ayrıca öğretmenler den de yararlanılmıştır, öğrencilerin I. dönem İngilizce dersi karne notları öğretmen not defterlerinden sağlanmış tır. iiiBu araştırmanın Alt Problemleri Şunlardır: 1. öğrencilerin okuldaki ders saatleri dışında evde İngilizceye ayırdıkları çalışma süresi ile onların bu dersteki başarıları arasında bir ilişki varmadır? Varsa bu ilişkinin yönü ve derecesi nedir? 2. öğrencilerin İngilizceye ayırdıkları haftalık ortalama çalışma süresi babaların eğitim düzeylerine göre değişmekte midir? 3. öğrencilerin İngilizceye ayırdıkları haftalık ortalama çalışma süresi babaların yabancı dil bilme düzeylerine göre değişmekte..midir? 4. öğrencilerin İngilizceye ayırdıkları haftalık ortalama çalışma süresi Annelerin eğitim düzeylerine göre değişmekte, midir? 5. öğrencilerin İngilizceye ayırdıkları haftalık ortalama çalışma süresi Annelerin yabancı dil bilme düzeylerine göre değişmekte midir? 6. öğrencilerin İngilizceye ayırdıkları haftalık ortalama çalışma süresi ailelerin dil öğretimi konusundaki beklentilerine göre değişmekte midir? 7. Öğrencilerin İngilizceye ayırdıkları haftalık ortalama çalışma süresi onların yabancı dil öğretimi konu sundaki beklentilerine göre değişmekte midir? iv8. öğrencilerin İngilizceye ayırdıkları haftalık ortalama çalışma süresi onların İngilizceye ayırdıkları bu süreyi etkileyen faktörlere göre değişmekte midir? 9. öğrencilerin İngilizceye ayırdıkları haftalık ortalama çalışma süresi onların evde ingilizce çalışırken gördükleri yardımlara göre değişmekte midir? 10. Öğrencilerin İngilizceye ayırdıkları haftalık ortalama çalışma süresi ailelerin öğrencilere sağladıkları yabancı dil olanaklarına göre değişmekte midir? 11. öğrencilerin evde İngilizceye ayırdıkları haf talık ortalama çalışma süresi onların okulda İngilizce derslerinde severek yaptıkları faaliyetlere göre değişmek te midir? Bu araştırmada sonuç olarak öğrencilerin okuldaki ders saatleri dışında evde İngilizceye ayırdıkları çalışma süresi ile öğrencilerin bu dersteki başarıları arasındaki ilişki 0.82 olarak bulunmuştur. Bu sonuca göre öğrencilerin İngilizceye ayırdık ları haftalık ortalama çalışma süresi onların bu dersteki başarılarını etkilemektedir. Başka bir deyişle bu iki değiş ken arasında yüksek ve tutarlı bir ilişkinin olduğu söyle nebilir. v
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been done for the purpose of determining whether the student's achievement change according to the allocated time for studying English at home or not. At the same time, this research has undertaken to find out "whether the social and economical levels of the students' families and their expectations about a foreign language teaching change according to allocated time for English at home or not. This research has been carried out on seventy-one students who were chosen among the students in Yükseliş College. The data related to this research have been collected by means of the observation and questionnaire techniques. For this purpose, a questionnaire and an observation checklist were given to the students and the responses have been evaluated one by one. The results that have been obtained by this questionnaire were compared to the students' allocated time for English at home. The sub-problems for this study are as follows: 1- Is there any relationship between students' allocated time for English at home and their English -marks? viIf there is a relationship, what is the direction, and degree of this? 2- Does the students ' average allocated weekly time for English change according to the educational levels of the fathers? 3- Does the students ' weekly average allocated time for English change accorddthg to the educational levels of the mothers ? 4- Does the students' weekly average allocated time for English vary according to the foreign language levels of the fathers? 5- Does.the students' weekly average allocated time for English vary according -to the foreign language levels of the mothers? 6- Does the students' weekly average allocated time for English vary according to the parents' expectations about a foreign language teaching? 7- Does the students' weekly average allocated time for English vary according to their own expectations about a foreign language learning? 8- Does the students' weekly average allocated time for English vary according to the factors that affect this time? Vll9- Does the students' weekly average allocated time for English vary according to the assistances that they take when they study English at home. 10- Does the students' weekly average allocated time for English v-ary according to the foreign language possibilities (for example; type, video-, books and magazines in English) that supplied by their families? 11- Does the students' weekly average allocated time for English change according to* the activities that they do at school during English classes and the same activities that thay do at home.. While this research was carried out the student's marks in English obtained from the teachers of English. At the end of this research, the correlation -between the students' weekly average allocated time for English and their English marks- was found as of 0.82. It means that there is a constant relationship between the students' weekly average allocated time for English and their achievements in English lesson. vni