Avrupa Birliği güvenlik odaklı göç politikalarının insan haklarına etkisi: Frontex'in operasyonları ve yapısı
The effect of the European Union security-focused migration policies on human rights: Frontex's operations and structure
  1. Tez No: 673916
  2. Yazar: MERTCAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Maastricht Antlaşması'nın imzalanmasıyla Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun Avrupa Birliği olması yolundaki son adım olan ekonomik entegrasyon amacına ulaşılmış ve siyasi birleşme hedefi gün yüzüne çıkmıştır. Antlaşma ile oluşturulan üç sütunlu yapının bir ayağı ''Ortak Dış ve Güvenlik Politikası'' olarak belirlenirken diğer ayağı ''Adalet ve İçişlerinde İşbirliği'' olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle dış sınırların kontrolü olmak üzere üçüncü ülke vatandaşlarının AB alanına yapacağı girişlerde vize prosedürleri, göç, sığınma ve sınır ötesi suçların soruşturulması konularında üye devletler ortak hareket etmeyi amaçlamışlardır. 11 Eylül sonrasında terör ve göçün giderek birbiri ile ilişkilendirilerek ele alınması politikacıların güvenlik algılamalarını değiştirmiş, göç ve göçmen kavramları tehdit söylemlerine maruz kalmıştır. Tüm bu gelişmeler AB'nin Entegre Sınır Yönetimi'nde önemli bir yere sahip olan Frontex'in kurulmasına zemin hazırlamıştır. Birliğin hava, deniz ve kara sınırının güvenliğinden sorumlu olan Frontex'in gerçekleştirdiği müdahalelerin AB değerleri ve temel haklar sözleşmesiyle çeliştiği düşünülerek insan hakları örgütleri tarafından eleştirilmektedir. Bu çalışmanın amacı Frontex kurumunun düzensiz göçü önlemedeki etkisi ve AB sınır güvenlik politikalarının insan haklarına yönelik etkilerini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
With the signing of the Maastricht Treaty, the goal of economic integration, which is the last step in making the European Economic Community the European Union, was achieved and the goal of political unification came to light. While the components of the three-pillar structure created by the Treaty are determined as“Common Foreign and Security Policy”, the other component appears as“Cooperation in Justice and Home Affairs”. Member states have aimed to act jointly on visa procedures for thirdcountry nationals entering the EU area, immigration, asylum and investigation of cross-border crimes, in particular control of external borders. After the September 11 attacks, terrorism and immigration are increasingly associated with each other, changing the security perceptions of politicians, and the concepts of migration and immigration have been subjected to threatening discourses. All these developments paved the way for the establishment of Frontex, which has an important place in the EU's Integrated Border Management. Human rights organizations criticize the interventions carried out by Frontex, which is responsible for the security of the air, sea and land borders of the Union, considering that it contradicts the EU values and the Convention on Fundamental Rights. The aim of this thesis is to analyze the impact of Frontex in preventing migration and the effects of EU border security policies on human rights.