The effect of inner peace on interpersonal peace and styles of managing conflict
İç huzurun kişiler arası huzur ve çatışmayı yönetme tarzları üzerine etkisi
- Tez No: 673915
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE SİNEM ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma iç huzurun kişiler arası huzur ve çatışmayı yönetme tarzları üzerine etkisine odaklanmıştır. Ayrıca, iç huzur ve çatışma yönetme tarzları arasındaki ilişkide kişiler arası huzurun arabulucu rolü de incelenmiştir. İç Huzur kavramı iç uyum ve öz şefkat olmak üzere iki alt boyut ile incelenirken, kişilerarası huzur başkalarıyla olumlu ilişkiler boyutuyla analiz edilmiştir. Çatışma yönetim stilleri de problem çözme, uyma, zorlama, uzlaşma ve kaçınma boyutlarıyla incelenmiştir. Araştırma çeşitli sektörlerde çalışan beyaz yakalı 307 kişi üzerinde uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, iç huzurun iç uyum boyutu ile başkalarıyla olumlu ilişkiler arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Ayrıca iç huzurun öz-yargılama alt boyutu ile başkalarıyla olumlu ilişkilerin ilişki yetkinliği boyutu ile pozitif ilişki bulunmuştur. Başkalarıyla olumlu ilişkiler boyutu ile problem çözme ve uzlaşma çatışma yönetim stilleri arasında zayıf pozitif ilişki bulunmuştur. İç huzurun iç uyum boyutu ile zorlama çatışma yönetim stili arasında zayıf pozitif ilişki bulunmuştur. İç huzurun öz şefkat boyutundaki öz-sevecenlik alt boyutu ile problem çözme ve uzlaşma stilleri arasında zayıf pozitif; öz-yargılama alt boyutu ile zorlama ve kaçınma stilleri arasında zayıf negatif ilişki bulunmuştur. Son olarak, katılımcıların kişilerarası huzura sahip olma seviyelerinin iç huzur ve çatışma yönetim tarzları arasındaki ilişkide kısmen arabuluculuk rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focused on the effect of inner peace on interpersonal peace and conflict handling styles at workplaces. In addition, the mediating role of interpersonal peace in the association among inner peace and conflict handling modes was also analysed. While the concept of intrapersonal peace was analysed with two sub-dimensions like inner harmony and self-compassion, interpersonal peace was examined by using dimension of positive relations with others. Conflict management styles were examined with styles of problem solving, yielding, forcing, compromising, and avoiding. The research was carried out on 307 white-collar employees working in various sectors. As an outcome of the analysis, a positive relationship was found between the inner harmony dimension of inner peace and positive relations with others; and also, it was found that self-judgment dimension of inner peace related with relationship competency. Between positive relations with others and styles of problem solving and compromising was found a weak positive relationship. Also, it was found that there is a weak positive relationship between the inner harmony dimension of inner peace and the forcing conflict management style. There was a weak positive relationship between the self-kindness sub-dimension of the self-compassion and the styles of problem solving and compromising. Further, there was found a weak negative correlation between the self-judgment sub-dimension and the forcing and avoiding styles. Finally, it was determined that the level of participants' having interpersonal peace partially mediated the relationship among inner peace and conflict handling styles.