Buğday saplı sentetik komposta ilave edilen bazı besin maddelerinin Agaricus bitorquis (Quel.) sacc.'un misel gelişmesine, verimine ve erkenciliğine etkisinin araştırılması
- Tez No: 67395
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELALEDDİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BUĞDAY SAPLI SENTETİK KOMPOSTA İLAVE EDİLEN BAZI BESİN MADDELERİNİN AGARICUS BITORQUIS (QUÎSL.) SACC.'UN MİSEL GELİŞMESİNE, VERİMİNE VE ERKENCELİĞİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI H. Hüseyin DOĞAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Ana Bilim Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. Celâleddin ÖZTÜRK 1997, 65 sayfa. Jüri: Yard. Doç. Dr. Celâleddin ÖZTÜRK Prof. Dr. Osman BEYAZOĞLU Yard. Doç. Dr. Gıyasettin KAŞIK Bu çalışmada, buğday saplı sentetik komposta ilave edilen bazı besin maddelerinin Agaricus bitorquis (Quel.) Sacc.'un misel gelişmesine, verimine ve erkenceliğine etkisi araştırılmıştır. Kompost, fennentasyon ve kimyasal dezenfeksiyon metodu ile hazırlanmıştır. İlave besin maddesi olarak mısır unu, buğday yemlik unu, soya fasulyesi küspesi, ayçiçeği tohumu küspesi ve yumurtalık tavuk yemi kullanılmıştır. Denemeler sıcaklığı 20-22°C ve nemi %80-90 olan üretim odalarında yapılmıştır. En kısa misel sarma süresi, 10 kg kompost ihtiva eden ayçiçeği tohumu küspesinin 450 gr ve 350 gr miktarlarının ilave edildiği torbalarda tespit edilmiştir (Ortalama 14 gün). Verim bakımından en yüksek ürün yumurtalık tavuk yeminin 450 gr (ortalama 2381.7 gr) ve ayçiçeği tohumu küspesinin 450 gr (ortalama 2308.3 gr) miktarlarının ilave edildiği torbalardan elde edilmiştir. Denemeler sonucunda misel gelişmesi açısından erkencelik sağlandığı gibi, ürün yönünden de artış tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Agaricus bitorquis (Quel.) Sacc., buğday saplı sentetik kompost, mantar kültürü, ilave besin maddesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE INVESTIGATION OF THE EFFECT OF SOME NUTRIENTS ADDED TO SYNTHETIC COMPOST WITH WHEAT STRAW, ON MYCELIUM GROWTH, YIELD AND EARLY RIPE OF AGARICUS BITORQUIS (QUEL.) SACC. H. Hüseyin DO?AN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Celâleddin ÖZTÜKK 1997, 65 Page. Jury: Assoc. Prof. Dr. Celâleddin ÖZTÜKK Prof. Dr. Osman BEYAZO?LU Assoc. Prof. Dr. Gıyasettin KAŞIK In this study, the effect of some nutrients added to synthetic compost with wheat straw, on mycelium growth, yield and early ripe of Agaricus bitorquis (Quel.) Sacc. were investigated. The compost was prepared by fermentation and chemical disinfection methods. Corn flour, wheat flour, hen grain and residue of crushed soybean and sunflower seed were used as additional nutrients. The experiments were carried out at the temperature 20-22°C and 80-90% relative humidity in the yield rooms. The shortest mycelium growth period (average 14 days) were determined in ten kilograms compost sacs containing 350 gr and 450gr residiue of crushed sunflower seed. The maximum production were taken in the sacs added 450 gr hen grain (average 2381.7 gr) and 450 gr sun flower seed (average 2308.3 gr). With this study, the growth period of Agaricus bitorquis (Quel.) Sacc. mycelium was shortened and amount of yield increased. KEY WORDS: Agaricus bitorquis (Quel.) Sacc, synthetic compost with wheat straw, culture of mushroom, nutrients added. IV