Agaricus campester (L.) Fr. in buğday saplı sentetik kompostta kültür şartlarının araştırılması
The investigation of culture conditions of Agaricus campester (L.) Fr. on synthetic compost with wheat straw
  1. Tez No: 17325
  2. Yazar: CELALEDDİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NASUH ÖDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Agaricus campester(L. )Fr. ' in buğday saplı sentetik kompostta kültür şartları araştırılmıştır. Denemelerde kullanılan miseller, araziden toplanan olgun laşmış, sağlıklı A. campester' lerden alınan sporların çim- lendirilmesiyle elde edilmiştir. Kültür ortamı fermentas- yon ve kimyasal dezenfeksiyon metodu ile hazırlanmıştır. Plastik torba sistemi ile yapılan ekimlerde torbalara 10 kg kompost ve 50 gr misel hesabı ile ekim yapılmış ve A. campester' in gelişim safhaları ile ürün miktarı tesbit e- dilmiştir. Beş haftalık hasat süresi sonunda, 1 ton buğ day sapı kullanılarak hazırlanmış komposttan toplam ola rak 228.6 kg mantar elde edilmiştir. Yaygın bir şekilde üretimi yapılmakta olan Agaricus Msp_oruş(Lange) Sing, ve yeni yeni yaygınlaşmakta olan Agaricus bitorquis(Quel. ) Sacc.'un yanısıra, bu iki türe göre bazı avantajları olan A. campester' in de kültürünün yapılması faydalı olacaktır.ANAHTAR KELİMELER: Agaricus campester(L. )Fr., buğday saplı sentetik kompost, mantar kültürü, misel üretimi.
Özet (Çeviri)
In this study, the culture conditions of Agaricus campester(L. )Fr. on synthetic compost with wheat straw we re investigated. The mycelia used in the experiments were obtained, by germinating of spores obtained from the he- alty and ripen A. campester which collected from the fi eld. The culture-medium was prepared with fermentation and cemical disinfection methods. In the cultures made with the plastic- sac system, the culture was made with accounts of 10 kilos of compost and 50 gram of mycelium into plas tic-sacs, and the development stages and the product qu antity of A. campester were determined. After the yield period of 5 weeks, 223.6 kilos of mushroom were obtained from the prepared compost using one ton of wheat straw. Beside Agaricus bi sporus(Lange) Sing;, which has been produ ced widely and Agaricus bi torquis(Quel. )Sacc. which has spred newly, it will be useful to make the culture of A. campester which have some advantages to these two species.KEY WORDS: Agaricus campester(L. )Fr., synthetic compost with wheat straw, culture of mushroom, product of mycelium.