Apa Barajı ve çevresinin (Çumra-Konya) florası
- Tez No: 67396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMDUH SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
i ÖZET Yüksek Lisans Tezi APA BARAJI VE ÇEVRESİ (ÇUMRA-KONYA) BÖLGESİNİN FLORASI Sabriye SÖYLER Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Memduh SERİN 1997, Sayfa: Jüri: Prof. Baki EYCE Prof. Dr. Osman KETENOĞLU Doç. Dr. Memduh SERİN Bu çalışma 1996-1997 yılları arasında Apa Barajı ve çevresi (Çumra- KONYA) arasında kalan bölgede, gerçekleştirilmiştir. Bu süre içinde 67 familyaya ait 245 cins ve 405 takson tanımlanmıştır. Bunlardan 57 (%11,35) takson endemiktir. Sahada en çok taksona sahip olan familyalar Compositae (% 12,09), Leguminasae (% 10,37), Gramineae (% 10,12), Labiatae (%6,41), Cruciferae (% 5,92) familyalarıdır. Araştırma bölgemiz, Akdeniz ve Iran-Turan floristik bölgeleri geçiş kuşağında yer almaktadır. Toplanın türlerin floristik bölgelere göre dağılımı şöyledir: Iran-Turan % 17,28, Akdeniz % 11,85, Endemik % 11,35, Avrupa-Sibirya % 4,69'dur. ANAHTAR KELİMELER: Flora, Çumra, Konya
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE FLORA OF APA DAM AND ITS ENVIRONMENT (ÇUMRA - KONYA) Sabriye SÖYLER The University of Selçuk Graduate School of Natural and Applied Sciene Department of Biology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Memduh SERİN 1997, Page: Jury: Prof. Dr. Baki EYCE Prof. Dr. Osman KETENO?LU Assoc. Prof. Dr. Memduh SERİN This study was carried out at Apa Dam and around of it. (The area between Konya and Çumra) from 1996 to 1997. In this period 67 families, 245 genera, and 405 species were defined. Of all the collected specimens 57 (11.35%) taxa are endemic. The families which have the most taxa in research area are those; Compositae (12,09%), Leguminosae (10,37%), Gramineae (10.12%), Labiatae (6,41%), Cruciferae (5.92%). Our research area takes place in the transition zone between Mediterraneon and Irano- Turanian floristic regions. Total ratios of the collected species according to the floristic. Regions are as follow: Irano - Turanion 17.28% Mediterraneon 1 1.85%, endemic 1 1.35%, Eurosilo 4.69%. KEY WORDS: Flora, Çumra, Konya.