Fen bilgisi öğretmen adaylarının bireysel analoji oluşturmalarına ve uygulamalarına yönelik bir araştırma
A study on the making and applications of individual analogy of science teacher candidates
- Tez No: 673952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KABATAŞ MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı; fen bilgisi öğretmen adaylarının bireysel analoji oluşturma yeterliliklerini araştırmaktır. Çalışmada nitel metot kullanılmıştır. Çalışma 2019-2020 eğtim öğretim yılının güz yarıyılında, Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği son sınıfta öğrenim gören ve okul deneyimi dersini aynı öğretim üyesinden alan öğretmen adayları ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 7 kadın ve 1 erkek olmak üzere toplamda 8 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Katılımcı öğretmen adaylarına 8 haftalık bir eğitim verilerek bu eğitimin kendilerine yansıması değerlendirilmiştir. Öğretmen adaylarına araştırmacı tarafından; analoji kavramını, çeşitlerini, analojinin bir plan dahilinde hangi konularda ve nasıl kullanılacağını anlamdırmaya yönelik eğitim verilmiştir. Çalışmada veri toplama araçları olarak; sürecin başlangıcında öğretmen adaylarının konu bilgilerini ve öğrenmeye bakış açılarını belirleek için ve sonunda ise sürecin kendilerine yansımasını ve uygulamaları değeğrlendirmek için yarı yapılandırılmış görüşmeler, uygulamaların gerçekleştirilmesi aşamasında sınıf gözlemleri ve süreçteki değişimi belirlemeye yönelik öğretmen adaylarının hazırlamış oldukları ön ve son ödevler kullanılmıştır. Uygulamanın sona ermesi ile birlikte veriler analiz edilmiştir. Analiz sonuçları analoji kullanmanın fen bilimleri öğretimine katkısı olduğu yönündedir. Ayrıca analoji kullanımının sınıf ortamında öğretmeni ve öğrenciyi aktif ettiği, kendi bilgilerinin bir öğretmen olarak farkında olmasını sağladığı, alan bilgilerine ve öğretmenlik becerilerine katkı sağladığı yönünde sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; To investigate the individual analogy-making competencies of pre-service science teachers. The qualitative method was used in the study. The study was carried out in the fall semester of the 2019-2020 academic year, with prospective teachers who were studying in the last year of Kastamonu University Faculty of Education Science Teaching and took the school experience course from the same faculty member. The study was carried out with a total of 8 teacher candidates, 7 female and 1 male. The participant teacher candidates were given an 8-week training and the reflection of this training on them was evaluated. Teacher candidates by the researcher; Training was given to understand the concept of analogy, its types, in which subjects and how to use analogy within a plan. As data collection tools in the study; At the beginning of the process, semi-structured interviews were used to determine the subject knowledge of the pre-service teachers and their perspectives on learning, and at the end to evaluate the reflection of the process on them and the practices, classroom observations during the implementation of the practices, and the pre- and post-works prepared by the pre-service teachers to determine the change in the process were used. At the end of the application, the data were analyzed. The results of the analysis show that the use of analogy contributes to science teaching. In addition, it has been concluded that the use of analogy activates the teacher and the student in the classroom environment, makes them aware of their own knowledge as a teacher, and contributes to their field knowledge and teaching skills.