The effects of country image, city image and place-attachment on the decision-making process in real-estate buying: A study on foreign consumers in Turkey
Gayrimenkul satın almada karar alma sürecine ülke imajı, şehir imajı ve yer eklemesi etkileri: Türkiye'de yabancı tüketiciler üzerine bir araştırma
- Tez No: 673951
- Danışmanlar: Assoc. Prof. FATİH KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye, ulaşım imkânları, turizm ve eğlence imkânları ve kongre turizmi ile çekici bir ülkedir. İstanbul, Kocaeli, Bursa, Antalya ve İzmir gibi ünlü şehirler dünyanın her yerinden yatırımcıları cezbetmektedir. Gayrimenkul yatırımları için bir sığınak haline gelen Kocaeli şehri, gayrimenkul fırsatlarıyla dolu yükselen bir yıldız, katma değeri yüksek ve karlı gayrimenkuller için bir cennet olarak öne çıkıyor. Hükümetin getirdiği teşviklerdeki artışa ve özellikle yabancılar için yasal değişikliklere rağmen, uluslararası yatırımcılara yapılan satışların artmasıyla piyasa katkı sağlamaya devam ediyor. Bu araştırma Türkiye'nin ülke imajının, Kocaeli'nin şehir imajının ve Kocaeli'ye yönelik bağlılığın yabancı müşterinin Türkiye'de gayrimenkul satın alırken vereceği kararlar üzerindeki olası etkilerini araştırmaktadır. Bu çalışmada Katar, Umman, Suudi Arabistan, Yemen, Kuveyt, Ürdün, Filistin gibi Arap ülkelerinden Türkiye'ye gelen yabancı tüketiciler ele alınmıştır. Veri toplamak için nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Anket uygulaması yüz yüze ve online olarak yapılmıştır. Toplam 120 kişi ile görüşülmüştür. Araştırma verileri, SMART PLS programının 3 versiyonu ile analiz edilmiştir. Ülke imajının ve şehir imajının yabancı müşterinin Kocaeli ilinde gayrimenkul satın alma ve yaşama niyetinde olumlu ve dolaylı etkileri olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, ülke imajı ve şehir imajının yere yönelik bağlılığın unsurları (doğa bağı, mekâna bağımlılık yer kimliği ve sosyal bağ) üzerinde olumlu ve doğrudan etkileri olduğu görülmüştür. Son olarak, bu araştırma, yere duyulan bağlılığın (doğa, yer bağımlılığı, yer kimliği ve sosyal) yabancı müşterilerin ev satın alma ve Kocaeli'de yaşama niyeti üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is an attractive country with its transportation facilities, tourism and entertainment opportunities and congress tourism. Famous cities such as Istanbul, Kocaeli, Bursa, Antalya and Izmir attract investors from all over the world. The city of Kocaeli, which has become a haven for real estate investments, stands out as a rising star full of real estate opportunities and a paradise for high value-added and profitable real estates. Despite the increase in government incentives and legal changes especially for foreigners, the market continues to contribute with the increase in sales to international investors. This research investigates the possible effects of Turkey's country image, Kocaeli's city image, and loyalty to Kocaeli on the decisions a foreign customer will make when purchasing real estate in Turkey. In this study, foreign consumers coming to Turkey from Arab countries such as Qatar, Oman, Saudi Arabia, Yemen, Kuwait, Jordan and Palestine are discussed. Questionnaire technique, one of the quantitative research methods, was used to collect data. The survey was conducted face-to-face and online. A total of 120 people were interviewed. Research data were analysed with version 3 of the SMART PLS program. It shows that country image and city image have positive and indirect effects on the foreign customer's intentions to purchase and live in Kocaeli. At the same time, it has been seen that country image and city image have positive and direct effects on the elements of place-oriented attachment (nature bond, place dependency, place identity and social bond). Finally, this research shows that attachment to place (nature, place attachment, place identity and social) has a strong effect on foreign customers' intentions to buy a house and live in Kocaeli.