Hamam böceklerinin patojen bakteriler yönünden incelenmesi
Investigation of cockroaches as vectors of pathogen bacteria
  1. Tez No: 67400
  2. Yazar: CİHAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HAMAM BÖCEKLERİNİN PATOJEN BAKTERİLER YÖNÜNDEN İNCELENMESİ Cihan ERTÜRK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Yusuf DURAK 1997, 30 sayfa. Jüri: Doç. Dr. Yusuf DURAK Doç.Dr. Bilal DİK Yrd.Doç.Dr. Abdurrahman AKTÜMSEK Bu çalışmada hastanelerden ve evlerden toplanan hamamböceklerinin patojen bakteriler için mekanik vektör rolünün ne olduğu araştırılmıştır. Yaptığımız çalışma sonucunda ev ortamında yakalanan hamamböceklerinin %59'unun taşıyıcı, hastane ortamında yakalananların ise %91 'inin taşıyıcı olduğu tespit edilmiştir. Ev ortamında yakalananların sadece E. coli taşıdığı halde, hastane ortamındaki taşıyıcıların ise E. coli 'nin yanısıra Klebsiella pneumonia ve Proteus vulgaris gibi patojen bakteri taşıdıkları tespit edilmiştir. Bu sonuç, hamamböceklerinin, bakterilerin sebep olduğu bazı hastalıkların yayılmasında rol oynadıklarını göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Blaîella germanica, Periplaneta americana Blatta orientalis, E. coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus vulgaris, Kanlı agar, Mc Conkey agar, vektör. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Arts Thesis INVESTIGATION OF COCKROACHES AS VECTORS OF PATHOGEN BACTERIA Cihan ERTÜRK Selçuk University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department of Biology. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Yusuf DURAK 1997, Page: 30 Jury: Assoc. Prof. Dr. Yusuf DURAK Assoc. Prof.Dr. Bilal DİK Assist.Prof.Dr. Abdurrahman AKTÜMSEK In this study, the role of cockroaches-caught from hospitals and houses-as a mechanical vector for pathogen bacteria was investigatied. As a result of the study; It has been proved that %59 of house cockroaches and %91 of hospital cockroaches were vectors. Although the cockroaches caught from houses carried only E. coli, the ones from hospitals carried other pathogen bacteria as Proteus vulgaris and Klebsiella pneumoniae besides E. coli. This result shows the cockroach species have big role in transmission of bacterial diseases. KEY WORDS: Blatella germanica, Periplaneta americana, Blatta orientalis, E. coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus vulgaris, GUdii a^ar, Mc conkey agar, vectors. iv