Hekim ve hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyumu ve etkileyen faktörler
Compliance of physicians and nurses to isolation measures and affecting factors
  1. Tez No: 674007
  2. Yazar: ERTUĞRUL SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde sıkça kullanılan tanımıyla sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonlar (SBİE)/ hastane enfeksiyonları (HE), tüm dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde morbidite ve mortaliteye neden olan, hastanede kalış süresini uzatan, işgücü ve ekonomik kayıplara yol açan önemli bir sağlık problemidir. Hastane enfeksiyonları izolasyon önlemlerine uyum sağlandığı takdirde önlenebilir bir sorundur. İzolasyon önlemlerine uyumda sağlık çalışanları büyük bir öneme sahiptir. Bu araştırmanın amacı; hekim ve hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyumu ve etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Araştırmanın verileri Nisan-Mayıs 2021 tarihlerinde Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde toplandı. Araştırmanın evrenini hastanede belirtilen tarihlerde çalışmakta olan 96 hekim ve 392 hemşire oluşturdu. Örneklem seçimine gidilmeyerek araştırmaya katılmayı kabul eden 80 hekim ve 305 hemşire araştırmayı tamamladı. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Özellikler Formu, İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeği (İÖUÖ) kullanıldı. İstatistiksel analizler için SPSS sürüm 24,0 paket programı kullanılarak, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Student t, Mann Whitney U, Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve LSD çoklu karşılaştırma testleri, Kruskal Wallis, All Pairwise çoklu karşılaştırma testi ve Spearman korelasyon katsayısı kullanıldı. Çalışmaya katılanların %70,4'ü kadın (n: 271), %29,6' sı (n:114) erkek, yaş ortalaması 31,58±6,81, toplam çalışma yılı ortalaması 7,54±6,23 tür. Hekimlerin izolasyon önlemlerine uyum puanının (67,5±8,28) hemşirelere (66,9±7,02) göre daha yüksek çıktığı fakat farkın istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Nosocomial infections (NI) / Healthcare-associated infections (HAI) with its frequently used definition today, is an important health problem that causes morbidity and mortality, prolongs hospital stay, and causes labor and economic losses in developed and developing countries all over the world. Hospital infections are a preventable problem if isolation measures are followed. Health workers have a great importance in compliance with isolation measures. The aim of this study is to determine the compliance of physicians and nurses with isolation precautions and the factors affecting them. The data of the study were collected at Gaziantep Cengiz Gökçek Gynecology and Obstetrics Hospital between April and May 2021. The population of there search consists of 96 physicians and 392 nurses working in the hospital on the specified dates. 80 physicians and 305 nurses who agreed to participate in the study completed the study. SPSS for Windows version 24.0 was used for statistical analyses. The Descriptive Characteristics Form and the Scale of Compliance with Isolation Precautions (PSPS) were used to collect the data. Number, percentage, mean, Standard deviation, Student t, Mann Whitney U, One-way analysis of Variance (ANOVA) and LSD multiple comparison tests, Kruskal Wallis, All Pairwise multiple comparison test and Spearman Correlation Coefficient statisticaly analyses were used. The most of the participants were female (70.4%, n=271), 29.6% (n=114) were male, meanage was 31.58±6.81 and mean total working year was 7.54±6.23. It was determined that physicians' compliance scores with isolation measures (67,5±8,28) were higher than nurses (66,9±7,02), but the difference was not statistically significant.