Süt çocukları ve okul öncesi çocuklarda akut astım atağında yüksek doz nebülize budesonid kullanımı
Use of high dose nebulized budesonide during acute asthma attack in preschool children and nursling
  1. Tez No: 674041
  2. Yazar: NAZLI ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM HASAN RAZİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Astım öksürük, hırıltı ve nefes darlığı atakları ile seyreder. Ataklar hastalığın morbiditesini, mortalitesini ve maddi yükünü belirler. Orta ve ağır şiddetteki astım atağının tedavisinin en önemli kısmını uygun oksijenizasyon, inhale beta-2 agonistlerin sık kullanımı, antikolinerjik ilaçlar ve sistemik kortikosteroidler oluşturmaktadır. Bununla birlikte sistemik kortikosteroidlerin tekrarlayan kürler şeklinde kullanımının güvenilirliği ile ilgili şüpheler bulunmaktadır. Bu nedenle astım atağında yüksek doz inhale kortikosteroidlerin kullanımı ile ilgili çalışmalar ilgi çekmektedir. Astım atağında inhale kortikosteroidlerin kullanılmasının plaseboya göre hastaneye yatma oranlarını azalttığı gösterilmiştir. Çalışmaya Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine vizing atağı nedeniyle başvuran 6 ay-6 yaş arası 100 çocuk alınmıştır. Çalışmaya alınan hastaların hepsine 20 dakika ara ile 3 doz 0.15 mg/kg (maksimum 5mg) nebülize salbutamol (6 lt/dakika ve %100 O2 ile) verildi ve daha sonra nebülize salbutamol 1 saat aralarla verilmeye devam edildi. Çalışmaya alınan hastaların hepsine ilk doz salbutamol sonrası 1mg/kg prednizolon P.O. tek doz olarak verildi. Bu tedaviye ek olarak ilk 3 doz nebülize salbutamol ile birlikte bir gruba (Grup A) 1 mg nebulize budesonid (toplam 3mg), diğer gruba (Grup B) nebulize plasebo (2 ml % 0.9 NaCl) verildi. Çalışmaya budesonid grubunda 50 ve plasebo grubunda 50 olmak üzere toplam 100 hasta alındı. Hastaların 0, 20, 40, 80, 120, 180, 240 dakikalardaki pulmoner indeks skorları değerlendirildi. Sonuçta, standart tedaviye yüksek doz nebulize budesonid eklenmesi ile 2. saatin sonunda pulmoner indeks skorlarında ve yatış oranlarında plaseboya göre anlamlı azalma olduğu gösteridi.
Özet (Çeviri)
Asthma progresses with cough, wheeze and dyspnea attacks. Attacks determine the morbidity, mortality and material burden of the illness. Proper oxygenation, frequent use of inhale beta-2 agonists, anticholinergic drugs and systemic corticosteroids form the most important part of the medium and severe asthma attack treatment. However there are suspicions about the reliability of the use of systemic corticosteroids in recurring cures. Accordingly studies on the use of high dose inhale corticosteroids during asthma attack attract attention. It is shown that the use of inhale corticosteroids during asthma attack decrease hospitalization rates when compared to placebo. Patients between the ages of 6 months- 6 years applied to Keçiören Traning and Research Hospital Emergency Room with wheezing attack are included in the study. All the patients included in the study were given 3 doses of 0.15 mg/kg (maximum 5mg) nebulized salbutamol (6 lt/minutes and with %100 O2 ) with 20 minutes of intervals and later it was continued to give nebulized salbutamol with 1 hour intervals. All the patients included in the study were given single-dose P.O. 1mg/kg prednizolon after the first dose of salbutamol. In addition to this treatment one group (Grup A) was given 1 mg nebulized budesonide (total 3 mg) and thje other group (Group B) was given nebulized placebo (2 ml % 0.9 NaCl). Total 100 patients, 50 from the budesonide group and 50 from the placebo group were included in the study. Pulmonary index scores of the patients were evaluated at 0th, 20th , 40th , 80th , 120th , 180th , and 240th minutes. Consequently significant decrease is shown in pulmonary index scores and hospitalization rates when compared to placebo at the end of the 2nd hour as a result of adding high dose nebulized budesonide, to the standard.