Hepatit B'li hastalarda HBsAg/AntiHBs serokonversiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of HBsAg/AntiHBs seroconversion in patients with hepatitis B
  1. Tez No: 674043
  2. Yazar: MEHMET CAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UYANIKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Hepatit B yüzey antijeni (HbsAg) seroklirens/serokonversiyonu, HBV enfeksiyonun nihai immün kontrolünün bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. HBsAg kaybı, HBV replikasyonu ve viral protein ekspresyonunun derin baskılanmasını gösterdiğinden tedavi ve takipte en önemli sonlanım noktasıdır. Bu çalışmada ilk müracaatında HBsAg pozitif hastalarda, takipte seroklirens/serokonversiyon durumlarının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Yöntem: Çalışmaya Harran Ünivesitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalında, 2012-2020 tarihleri arasında ilk başvuruda HBsAg pozitif saptanan hastalar alındı. Çalışma retrospektif historikal kohort şeklinde tasarlandı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS versiyon 22.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: HBsAg'si pozitif saptanan 1053 hastadan dosyasında yeterli veri bulunan 854 hasta çalışmaya alındı. 494'ü (%57,8) erkek, 360'ı (%42,2) kadın, yaş ortalaması 42,71±14,31 (dağılımı 18-88) idi. Ortalama hastalık süreleri 86,13± 72,92 ay idi. 854 hastanın, 9 yıllık takiplerinde 65'inin (%7,9) son HBsAg testi negatif çıkmış ve seroklirens gelişmiştir. Seroklirens gelişen 65 hastanın 49'unda (%75,4) son Anti HBs testi pozitif olup serokonversiyon geliştiği saptandı. Seroklirens gelişen hastaların 27/30 (%90)'si karaciğer nakli (Seroklirens gelişen 27 hastanın 9'unda (%33,3) delta hepatiti mevcut idi), 16/19'sı (%84,2) akut hepatit B, 14/477'ü (%2,9) hepatit taşıyıcısı, 5/201'i (%2,5) e(-) kronik hepatit B, 2/36'si siroz (% 5,6) idi. 1/43'i (%2,3) delta hepatiti idi (Delta hepatit tanılı 43 hastanın 6'sında (%14) siroz gelişmişti). 38 e(+) kronik hepatit hastasının hiçbirinde seroklirens gelişmemişti. Sonuç: İlk müracaatında HBsAg pozitif olan hastaların ortalama 9 yıllık takibinde, yaklaşık onda birinde (%7,9) seroklirens gelişmiş, üçte ikisinde aynı zamanda serokonversiyon gelişmiştir. Karaciğer nakli ve akut hepatit B sonrası hastaların tamamına yakınında seroklirens gelişmekteyken, taşıyıcı, e(-) kronik hepatit B ve sirotik hastaların yakaşık yüzde üçünde seroklirens gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: HBsAg seroconversion/seroconversion is regarded as an indicator of the ultimate immune control of HBV infection. HBsAg loss is the most important endpoint, as it shows deep suppression of HBV replication and viral protein expression. In this study, it was aimed to retrospectively evaluate the HBsAg seroclearance/seroconversion status in patients with CHB diagnosis. Method: Patients diagnosed with Hepatitis B in Harran University Faculty of Medicine, Department of Gastroenterology between 2012-2020 were included in the study. The study was designed as a historical cohort. Experimental analysis of the data was done with the help of SPSS version 22.0 package program. Normally distributed numerical data are expressed as mean and standard deviation. Chi-square test test for categorical variables. Results: Of 1053 patients with positive HBsAg, 854 patients with sufficient data in their files were included in the study. 494 (57.8%) were male, 360 (42.2%) were female, the mean age was 42.71 ± 14.31 (range 18-88). The mean duration of illness was 86.13 ± 72.92 months. In the 9-year follow-up of 854 patients, 65 (7.9%) of the last HBsAg test were negative and seroclearance developed. The last Anti HBs test was positive in 49 (75.4%) of 65 patients who developed seroclearance and it was found that seroconversion developed. 27/30 (90%) of the patients who developed seroclearance had liver transplantation (Delta hepatitis was present in 9 (33.3%) of 27 patients who developed seroclearance disease), 16/19 (84.2%) of them were acute hepatitis B. 14/477 (2.9%) were hepatitis carriers, 5/201 (2.5%) e (-) chronic hepatitis B, 2/36 (5.6%) were cirrhosis. 1/43 (2.3%) of them were delta hepatitis (Cirrhosis developed in 6 (14%) of 43 patients with delta hepatitis). None of the 38 (+) chronic hepatitis patients developed seroklirens. Conclusion: In the 9-year follow-up of patients who were positive for HBsAg at their first admission, approximately one tenth (7.9%) developed seroclearance, and two thirds also developed seroconversion. After liver transplantation and acute hepatitis B, almost all patients develop seroclearance, whereas in approximately three percent of carrier, e (-) chronic hepatitis B and cirrhotic patients, seroclearance developed.