Akut ve kronik koroner sendrom hastalarında serum prokalsitonin düzeyi
Seum procalcitonin level in patients with acute and chronic coronary syndrome
  1. Tez No: 674044
  2. Yazar: OZAN SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NECDET AKKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bakteriyel infeksiyonlarda önemli bir biyobelirteç olan prokalsitoninle (PCT), kronik (KKS) ve akut koroner sendrom (AKS) arasındaki ilişkinin araştırıldığı çalışmalar az sayıda ve sonuçları çelişkilidir. Biz de bu çalışmada KKS, AKS ve sağlıklı kontrol gruplarında serum PCT düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını, varsa PCT'nin hastalığın yaygınlık ve şiddetiyle bir ilişkisinin olup olmadığını ve ayrıca AKS grubunda prognozla bir ilişkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. 1 Aralık 2019 – 15 Mart 2020 tarihleri arasında KKS ve AKS ön tanılarıyla hastanemizde koroner anjiografi yapılmış olan hastalar çalışmaya alındı. Hasta verilerinin incelenmesi sırasında kararsız angina pektoris (KzAP) ve ani kardiyak ölüm kriterlerine tam olarak uyup uymadığından emin olunamaması nedeniyle bu hastalar çalışma dışı bırakılarak anjiyografi sonuçlarına göre KKS (n=202), akut miyokart infaktüsü (AMİ) (n=190) ve Kontrol (n=85) grupları oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
There are limited studies investigating the relationship between procalcitonin (PCT), an important biomarker in bacterial infections, chronic (CCS) and acute coronary syndrome (ACS) and the results are contradictory. Accordingly, in the present study, we aimed to investigate whether there is a significant difference among the serum PCT levels of the patients with CCS and ACS and heathy control subjects, if so, whether there is a relationship between PCT levels and the extent and severity of coronary disease, and also to research the existence of a relationship between the prognosis in the ACS group. The data were collected from the patients with coronary angiography results in a hospital with the pre-diagnosed of CCS and ACS between December 1, 2019 and March 15, 2020. To ensure that the patients involved in the study fully comply with the criteria for unstable angina pectoris (KzAP) and sudden cardiac death, these patients were excluded from the study, and according to the angiography results, CCS (n = 202), acute myocardial infarction (AMI) (n = 190) and control (n = 85) groups were formed.