Kronik hepatit b hastalarında telbivudin tedavisinin uzun dönem sonuçlarının retrospektif karşılaştırılması
Telbivudine therapy in chronic hepatitis b patients retrospective comparison of the results of the long term
- Tez No: 455857
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç : Çalışmamıza 2012-2013 yılları arasında Turgut Özal Tıp Merkezi Hepatoloji polikliniğinde takip edilmekte Telbivudin kullanan 28 Kronik Hepatit B‟li hasta alındı. Bu hastalarda viral supresyon oranlarını retrospektif olarak karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem : Çalışmamıza Telbivudin kullanan 28 kronik hepatit B hastası dahil ettik. Hastalarda HBsAg, Anti-HBsAg, HBeAg, Anti-HbeAg, HBV-DNA, ALT, düzeyini araştırdık. 1., 3. 6. Ve 12. aydaki HBV DNA, ALT , HBeAg, AntiHBe, düzeylerini karşılaştırdık. Bulgular : Telbivudin tedavisi alan hastaların yaş ortalaması 43,642910,41443, yaş aralığı 23-59 olup (ortalama:40), Çalışmaya dahil edilen hastaların 15 (53.5%) erkek, 13 (46.5%) kadın idi. 3. Ayda HBV DNA 28 hastadan 22‟sinde (%78,5) negatif iken 6. Ayda bu oran %92,8‟ e ulaşırken 12.ayda (%75) e düşmekteydi. Tedavinin 6. ayında 22 hastada (% 78,5) tam cevap, 3 hastada (% 10,75) parsiyel cevap, 3 hastada (% 10,75) yetersiz cevap tespit edilmiştir. Telbivudin tedavisi alan hastaların tedavi öncesi HBV DNA düzeyleri ile tedavinin 12.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Our study enrolled 28 patients with chronic hepatitis B using Telbivudine who were under follow-up at TurgutÖzal Medical Center, Hepatology Polyclinic between 2012 and 2013. We aimed to retrospectively compare viral suppression rates in those patients. Materials and Method : We included 28 patients with chronic hepatitis B who were on Telbivudine therapy. We studied HBsAg, Anti-HBsAg, HBeAg, Anti-HbeAg, HBV-DNA, and ALT levels. We compared HBV DNA, ALT, HBeAg, and AntiHBe levels at 1, 3, 6, and 12 months. Results : The mean age of the patients onTelbivudine was 43.642910.41443 years with an age range of 23-59 (mean age 40 years). Fifteen (53.5%) patients were male and 13 (46.5%) were female. While HBV DNA was negative in 22 (78.5%) of 28 patients at 3 months, this percentage increased to 92.8% at 6 months and decreased to 75% at 12 months. At 6 months 22 (78.5%) patients had a complete response, 3 (10.75%) had a partial response, and 3 (10.75) had an insufficient response.